Kapat
Gündem 0

e-Devlet soyağacı sorgulaması nasıl yapılır?

Kurulduğu günden bu yana vatandaşların bürokratik işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde halletmesine imkân tanıyan e-Devlet platformu, şimdilerde aktif hale getirdiği soyağacı sorgulama hizmetiyle gündemde. Peki e-Devlet soyağacı öğrenme ve e-Devlet soyağacı sorgulaması nasıl yapılır? Cevabı haberimizin devamında yer alıyor…

Açıldığı gün sistem çöktü!

Vatandaşların e-Devlet soyağacı sorgulama sistemine ilgisi o kadar büyük oldu ki, açıldığı andan itibaren binlerce kişi soyağacını öğrenmek için talep oluşturmaya başladı. Kısa sürede çığ gibi büyüyen taleplere yetişemeyen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü bir karar alarak kısa süreliğine e-Devlet soyağacı sorgulama işlemini askıya aldı.

Altyapı çalışmalarının tamamlanması ve sistemin daha da sağlıklı hale getirilmesiyle artık dileyen tüm vatandaşlar soyağaçlarının ne kadar geçmişe gittiğini öğrenebiliyorlar.

Siz de soyağacınızı öğrenebilirsiniz

Günümüzden 1832 yılına kadar olan tüm kayıtlar e-Devlet soyağacı sorgulama sisteminde yer alıyor. Siz de bu adresi takip ederek soyağacınızı öğrenmek için talep oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın, bunun için geçerli bir e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Aksi halde soyağacınızı ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat başvurarak ancak öğrenebilirsiniz.

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Size en yakın PTT şubesine giderek sıra numarası aldıktan sonra e-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içinde alabilirsiniz. Ancak bunun için cüzi bir ücret de ödemeniz gerekiyor. Sonrasında turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek e-Devlet kapısına giriş yapabilir, var olan tüm hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir