Kapat
Haberler 0

Dünyanın en kara maddesine ışık tuttular

İngiliz Bilim insanlarının 2014 yılında keşfettiği dünyanın en siyah maddesi olan ‘Vantablack’i  artık materyalleri belirlemek için kullanılan spektrometreler dahi ölçemiyor.

Konu üzerinde araştırma yapan İngiliz şirketi Surrey NanoSystem’in mühendisleri, 2016 yılında bu kara maddesi üzerinde bir deney yaptılar. Uzak mesafeleri işaret etmek amacıyla kullandığımız lazer ışığıyla bu kara maddenin üzerine tutmayı denediler. Normalde bir yüzeye lazer ışığı tuttuğunuz zaman, lazer ışığı yüzeye yansıdığını ve geri döndüğünü görürsünüz ancak bu olay kara madde için geçerli değil gibi gözüküyor. Lütfen aşağıdaki videoyu izleyelim.

Peki nasıl oldu da lazer ışığı tuttukları zaman ışığın yüzeyde yok olduğunu gördüler. Vantablack olarak adlandırılan bu kara madde insan saçından bile ince olan karbon çubukların sıkı bir şekilde ambalajlanması sonucunda oluşuyor ve temel olarak ışığın malzemenin içerisinde hapsolması sonucu gerçekleşiyordu.

Vantablack ilk versiyonlarında ışığın %99.96’sını emdiğini  ancak artık şuan ki materyaller ile siyahlık derecesini ölçülemediğini açıkladılar. Yani siyahlık derecesinin oranında %0.01 ile %0.04’lük bir geliştirme yapıldığını anlayabiliriz.

Ferhat Çark {Alathor}

Bilgisayar programcılığı mezunu, teknoloji ve oyunlara oldukça ilgili. Tüm tecrübe ve deneyimlerini sitemiz için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir