Kapat
Clover Trail işlemcilerin Windows 10 sorununa Microsoft'tan açıklama
Donanım 0

Clover Trail işlemcilerin Windows 10 sorununa Microsoft’tan açıklama

 

Microsoft’un aktüel işletim sistemi daha artı cihaza kurula dursun bir kaç gün evvel bazı cihazların uyumluluğunu yitirdiğine yer verilmişti. Üstelik sorun yaşanan modellerin donanımı yeni sayılabilecek düzeyde.

Söz konusu Acer modellerinde yer alan işlemciler Atom Z2760, Atom Z2520, Atom Z2560 ve Atom Z2580 olarak rapor edilmişti. Raporda Windows 10 Creator’s Update’in yüklenmesi halinde farklı alanlara yönlendirilmiş dış görünüş problemleriyle karşılaşılabileceği belirtilmişti. bununla birlikte firmanın sorunun çözümü için Microsoft’la görüşeceğini de hatırlatalım. Soruna yongalardaki Imagination Technologies imzasını taşıyan entegre grafik birimiyle ilgili bir uyumsuzluğun neden olduğu da gelen öteki bilgiler arasında. Hem HP’nin Envy X2 modeliyle de benzer sorunun yaşandığı rapor edilmekte.
 
 
Ayrıca Bkz.Facebook link görünümlerini düzenleme yetkisini kaldırıyor

Sadece güvenlik güncelleştirmeleri verilecek

 

Neyse ki olayın yaşanmasının üzerinden kısa bir zaman sonra Microsoft cephesi sorunla ilgili izah etme yaptı. Açıklamaya tarafından sorun yaşanılan modellerin bulundukları yapıda 2023 ocak ayına dek emniyet güncelleştirmelerini almaya devam edeceklerine yer verildi. Normalde Windows 10’un genişletilmiş yardım süresinin 2025 yılında sonlanacağının altını çizmekte avantaj var. Yani firma Windows 8’den yükseltme yapılarak Windows 10’a kavuşan bu cihazlara desteğini güya Windows 8.1 kuruluymuş gibi 2023 yılında kesmiş olacak.


Sorunun yaşanması akıllarda Microsoft’un Windows 10’la birlikte geçtiği WaaS modeline dair kesin olmama uyandırdı. Normalde yılda iki kere yayınlanan yapılara 18 ay baştan başa takviye sunan işyeri, bu şekilde 2-3 yılda bir yeni sürüm dışlamak yerine yeni özellikleri daha kısa periyotlarla buluşturuyor. Peki ya bilgisayarınıza bahşedilen yardım bir gün örnekteki gibi kesilirse? Kullanıcılar şimdi Microsoft’a gelişmeyle ilgili tepki göstermekte. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte peşine düşüp takip ediyor olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir