Kapat
Mobil 0

Çinliler mobil uygulamalarla herkesten çok vakit harcadı

Business Insider sitesinde yayınlanan bir analiz, mobil uygulamalarda en fazla vakit harcayan kullanıcı kitlesinin Çinliler olduğunu gün yüzüne çıkardı. App Annie‘nin derlediği rapora göre Çinliler indirdikleri uygulama sayısında ve uygulama içinde geçirilen süre bazında dünya lideri olmayı başarmış durumdalar.

Dünyanın en büyük uygulama pazarı

Şuan Çin’in uygulama pazarı, kazanılan gelir ve yayındaki uygulama sayısı olarak dünyanın en büyüğü konumunda. 2020 yılına kadar Çin sınırları içerisinde gerçekleştirilecek uygulama satışlarından 42 milyar dolar gelir elde edilmesi planlanıyor. Bu rakam 2016 yılı itibariyle 25 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Google Play Store, App Store veya üçüncü parti uygulama mağazalarında harcanan para miktarı 2017’de son iki yıla kıyasla yüzde 270 oranında artış gösterdi. Toplamda 33 milyon dolar harcayan Çinli kullanıcılar, dünya çapında gerçekleştirilen uygulama alımının yüzde 38‘ini de üstlenmiş oldu.

İkinci sırada ABD geliyor

Çin’den sonra uygulama içinde en fazla para harcayan kullanıcı kitlesi ise ABD’de bulunuyor. Geçen yıla kıyasla uygulama harcamalarında yüzde 57’lik artışın kaydedildiği ABD’de 15 milyon dolarlık ödeme kaydedildi.

Ancak Çin, en fazla uygulamaya sahip olan akıllı telefon kullanıcılarına da ev sahipliği yapıyor. Ortalama bir akıllı telefon sahibi cihazında 80 uygulamaya yer ayırırken, Çin genelinde bu ortama 100’e çıkmış durumda. Uygulama içinde geçirilen süre bazında da liderliği kimseye kaptırmayan Çin, bu süreyi aza indirgemek için herhangi bir kampanya başlatmış değil.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir