Kapat
Çin VPN yasağında kararlı: Telekomünikasyon şirketlerine talimat verildi
İnternet 0

Çin VPN yasağında kararlı: Telekomünikasyon şirketlerine talimat verildi

 
İnternet dünyasının en dinç sansür politikalarından birini uygulayan Çin hükümeti, Great Firewall adını verdiği sansür sistemiyle ülkedeki kişilerin Facebook, Twitter, Google gibi platformların da arasında bulunduğu yüzlerce siteye erişimini yasaklamış durumda. Emrindeki bu yasağı aşarak küresel internete varmak isteyen Çinliler VPN servisleriyle Great Firewall engelinden kurtulup internetten faydalanabiliyorlardı. Ülkedeki VPN kullanımındaki patlamayı fark eden Çin hükümeti ise bu yılın başlarında alınan bir kararla VPN kullanmanın suç olduğunu duyurmuştu.

 

Kişisel VPN Kullanımı Engellenecek 

Hükümetin bu kararına karşılık Çinli internet kullanıcılarının bireysel VPN’ler oluşturarak sansür politikasını delmeye çalışması ise hükümetin yeni bir adım atmasına niçin oldu. Hükümet, China Mobile, China Unicom ve China Telecom gibi ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinin de arasında bulunduğu internet servis sağlayıcılarına gönderdiği talimatla 1 Şubat 2018 tarihine değin kişisel VPN kullanımının tamamen engellenmesini istedi.

 

Bu karar küresel internete kopamamak isteyen Çinliler için epeyce üzücü olsa da Çin’de faaliyet bildiren çokuluslu şirketler için çok daha ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Halihazırda kişisel VPN’ler aracılığıyla dünyaya bağlanan ve işlerini yürüten bu şirketlere Çin hükümeti gözetiminde olan kiralık VPN hatları faydalanma hakkı tanınıyor oysa şirketler bireysel verilerini bu hatların güvenliği konusunda net bir data yok.

 

Ayrıca Bkz.Araştırmacılar bataryasız telefon prototipi ilerletti 

Ülkedeki internet servis sağlayıcıları, bireysel VPN kullanımını sonlandırmak için altı aydan biraz daha uzun bir süreye sahipler ve 1 Şubat itibariyle ülkede VPN kullanımı imkansız hale gelecek. yine de sansür politikasından sıyrılmak isteyen kullanıcıların Shadowsocks gibi açık delege sunucuları kullanarak bağımsızlık internete ulaşması olası fakat ilerleyen dönemlerde bu alternatiflere karşın yeni uygulamalar getirilmeyeceğinin garantisi değil.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir