Kapat
Gündem 0

Cambridge Analytica’da CEO değişikliği

Önceden CEO olarak görev yapan Alexander Nix’in görevinin sona erdirilmesinden sonra vekaleten atanan Alexander Tayler da görevinden alındı.

Facebook kullanıcılarının hesaplarından izinsiz toplanan verileri usulsüz kullanmakla suçlanan Cambridge Analytica adlı İngiliz veri analiz firmasının Üst Yönetici Vekili Alexander Tayler’ın görevinden alındığı açıklandı.

Yapılan yazılı açıklamalarda şirket yönetim kurulunun Alexander Tayler’ın görevinden alınarak eski pozisyonuna atanmasına karar verildiğini belirtti. Açıklamada, “Farklı teknik soruşturmalara odaklanmak için Tayler eski pozisyonu olan Verilerden Sorumlu Üst Yönetici (Chief Data Officer) görevine devam edecektir.” ifadelerini kullandılar.

Tayler görev değişikliği, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde ifade vermesi sırasında olması dikkatleri de çekti. Londra Merkezli Cambridge Analytica isimli veri analiz firması, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz bilgi toplayarak ABD ve İngilitere’de siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz olarak kullanmalarıyla suçlanıyor.

Şirketin CEO’su Alexander Nix, ingiliz haber kanalından yayımladığı gizli kamera çekimlerinde, 2016 yılında gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinde önemli rol üstlendiğini söylemesinin ardından görevine son verilmiş ve yerine Alexander Tayler atanmıştı.

Nix, ABD Başkanı Donal Trump ile adaylığı sırasında buluştuklarını belirterek, “Bütün araştırmayı yaptık. Bütün veriyi elde ettik. Bütün analizi gerçekleştirdik. Hedeflemeyi yaptık. Bütün dijital kampanyayı, televizyon kampanyasını biz yönettik ve bizim verilerimiz stratejilerini belirledi” ifadelerini kullanmıştı.

 

Ferhat Çark {Alathor}

Bilgisayar programcılığı mezunu, teknoloji ve oyunlara oldukça ilgili. Tüm tecrübe ve deneyimlerini sitemiz için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir