Kapat
iOS 0

Bu mesajı alan iPhone’lar çöküyor!

Güncel iOS sürümünü kullanan Apple iPhone modellerine gönderilen bir sahte mesaj, açılır açılmaz telefonun çökmesine yol açıyor. ABD’de ortaya çıkan ve Twitter üzerinden hızla yayılan bu açık, kişilerin şaka maksatlı olsa da birbirlerinin telefonlarını çökertmelerini sağlıyor.

Üstelik bu açıktan etkilenen tek cihaz iPhone‘lar değil! iMessage uygulamasının yüklü bulunduğu MacOS bilgisayarlar da mesajı açar açmaz kullanılamaz hale geliyor.

GitHub’dan apar topar kaldırıldı

Bahsi geçen ChaiOS isimli açık, ABD’nin Chicago şehrinde yaşayan Abraham Masri‏ isimli yazılım mühendisi tarafından bulundu. Geçtiğimiz salı günü Twitter hesabı üzerinden GitHub‘a yüklediği bir linki paylaşan Masri, sayfadaki metnin kopyalanıp iMessage üzerinden gönderildiği takdirde alıcının cihazını çökerteceğini de belirtti. iMessage uygulamasını çalışamaz hale getiren bu gizemli kod, MacOS bilgisayarlar üzerinden Safari’de açıldığında da tarayıcının donmasına yol açıyor.

Olayın bir anda çığ gibi büyüdüğünü ve dünya çapında birçok cihazın bu açıktan olumsuz etkilendiğini gören Masri, GitHub‘daki kodu yayından kaldırdı ve bir daha geri yüklemeyeceğini de duyurdu. Gözlerin üzerine çevrildiği Apple‘ın gelecekteki iOS ve MacOs güncellemelerinde bu açığı kapatacak bir yama hazırlaması kuvvetle muhtemel.

Her atılan bağlantıya tıklamaktan vazgeçin

Önümüzdeki birkaç gün boyunca WhatsApp ve iMessage üzerinden gelen bağlantıları tıklarken iki kez düşünmenizde fayda var. Muziplik yapmaya çalışan bir arkadaşınız telefonunuzu çökertmeye çalışıyor olabilir. Bizden uyarması.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir