Kapat
Bu bilgisayar hack girişiminde kendisini yok ediyor
Donanım 0

Bu bilgisayar hack girişiminde kendisini yok ediyor

Son dönemde bilgisayarları tutsak alan zararlı yazılım haberleri çoğu kez gündeme geliyor. Hack saldırıları internet üzerinden olabileceği gibi bilgisayarın bağlantı girişlerinden de yapılabiliyor. Orwl adındaki proje teçhizat tabanlı saldırıların engellenmesini amaçlıyor.

 

Geçit değil

 

UZAYLI şeklinde bir tasarım benimseyen Orwl, Windows veya Linux tabanlı işletim sistemleri yüklü olarak geliyor. Asıl emniyet kısmı ise özel olarak tasarlanmış ve bilgisayarın bağlantılarına entegre edilmiş. Güvenlik çözümleri harici bağlantılardan UEFI veya bellek saldırılarına ve USB tabanlı sızma girişimlerine karşı etkili.

 

Bilgisayar için NFC ile Bluetooth tabanlı bir anahtarlık geliştirilmiş ve kimlik olarak kullanılıyor. Kullanıcı bilgisayar başında iken temas birimleri erişilebilir durumda. Uzaklaştığında ise otomatik olarak bütün USB girişleri kapatılıyor.

 

Eğer saldırganlar bir şekilde bağlantı birimlerinden sisteme sızmayı başarırsa bu kere bilgisayar kendisine format atıyor ve kişisel verileri ayrıntılarıyla devre dışı bırakıyor. Böylece her halükarda kullanıcı verileri korunmuş oluyor.

 

Hem Bkz.Porsche ve AOC ortaklığından alaka çeken monitör tasarımı

Donanım tarafında Skylake tabanlı Intel Core M3 ya da M5 işlemci, 8GB RAM, 256-bit AES şifreli 180 ya da 480GB SSD, USB 3.0 Tip-C güç adaptörü şeklinde sıralanıyor. Güvenlik kontrolleri ise Cortex-M3 tabanlı MAX32550 DeepCove yongası göre yerine getiriliyor.

 

Orwl bilgisayar sistemi geçen yıl kitle bağış platformlarında büyük ilgi görmüştü ve geçtiğimiz hafta da ticari olarak piyasaya sürüldü. Bilgisayarın açılış fiyatı 1699$ olarak muhakkak. Sevkiyatlar ise önümüzdeki aylarda yapılacak. 

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir