Kapat
İnternet 0

BTK Başkanı’ndan 5G Teknolojisi için açıklama geldi!

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde Türkiye’deki 5G Teknolojisi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. 5G Türkiye’de Ne Zaman Olacak?

CNN Türk muhabirleriyle yapılan röportaj sırasında, BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, ciddi açıklamalarda bulundu. Açıklamasında 2023 yılına kadar 5G teknolojisine geçiş yapmış olacağız. Dünya genelinde ilk 5G’ye geçiş yapanlar arasında olacağımızı ifade eden BTK Başkanı’nın açıklamaları ise şöyle;

“Barcelona’ya geldik, hemen hemen bütün şirketler 5G ile ilgili deneyimlerini sunuyor. Biz de özellikle cumhurbaşkanımızın gösterdiği vizyon çerçevesinde 2023’te kendi milli şebekesiyle 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bugün bütün bağlantılarımızı kuruyoruz, operatörlerimize neler yapmaları gerektiği gösteriyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de 5G koordinasyon kurulu BTK bünyesinde oluşturuldu. BTK’nın Hacettepe, ODTÜ, Bilkent, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’la birlikte kurmuş olduğu 5G vadisi çalışmalarını sürdürüyor. 5G ile ilgili ilk testlerin bizim kendi mühendislerimiz, kendi operatörlerimizce yapılacağı “Test Path” de Mart ayı sonunda faaliyete geçmiş olacak. Mart ayında, Ankara’da 5G vadisinde 5G ekipmanları test ediliyor olacak. 5G’ye bakacak olursak, özellikle bir önceki Barcelona seyahatiyle GSMA, bu işin merkezi. GSMA toplantılarında 5G’nin sanılandan daha önce geleceği ortaya çıkmış durumda. Artık standartlaşmayı bile beklemeden, 5G ile ilgili ilk uygulamalar yapılıyor olacak. Biz 4.5G frekans ihalesinde dedik ki, teknoloji nötr bir frekans ihalesi yapıyoruz. Yeni teknolojiler herhangi bir ihaleye gerek kalmaksızın kullanılıyor olacak. 5G’yi de, İnşallah en kısa sürede ülkemize getireceğiz ve şunu söyleyebilirim, ilk kullanan ülkelerden biri olacağız.”

BTK’nın resmi Twitter profili üzerinden ise şu açıklama geldi;

Siz bu 5G teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir