Kapat
Haberler 0

Boston Dynamics’in robotu insan engeline karşı koyuyor!

ABD menşeli teknoloji şirketi Boston Dynamics, robotlar üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyor. Daha çok askerî alanda kullanılmak üzere robotlar geliştiren şirket, şimdilerde SpotMini adını verdikleri yeni robotlarıyla ilgili sadistik bir video yayınladı.

4 ayaklı bir köpek formundaki SpotMini sahip olduğu tek kolla nesneleri tutabiliyor, kapıları açabiliyor. Boston Dynamics’in bir önceki videosunda bu robot kapıyı açarken görüntülenmişti. Yeni yayınlanan videoda ise SpotMini’nin insanların engellemelerine ayak diretebildiği ve karşı koyabildiği ortaya çıktı.

Birçok izleyici tarafından “korkunç” olarak yorumlanan bu videoyu beğeninize sunuyoruz.

Videoda SpotMini mavi renkli kapıyı açmaya çalışırken hemen arkasından gelen bir insanın engeline maruz kalıyor. Önce sopayla engellenen, sonrayla kuyruğundan tutulup geri çekilen SpotMini tüm bu engellemelere rağmen kapıyı açmayı başarıyor. Tüm trolleme girişimlerine rağmen kapıyı açan ve yoluna devam eden SpotMini, robotik teknolojisinin ne denli geliştirdiğinin son kanıtı olarak yorumlanıyor.

Askeri amaçla kullanılabilir

Peki, güldük eğlendik, iyi güzel. Ama SpotMini gerçek hayatta ne işimize yarayacak? Bu sorunun birçok cevabı var. Arama kurtarma faaliyetlerinden tutun, özel harekat ekiplerinin meskun mahal operasyonlarına kadar birçok askerî alanda da SpotMini’den faydalanabilmek mümkün.

Nitekim Boston Dynamics’in daha önce geliştirdiği robotlar da yüksek faydalı yük taşıyabilme kapasiteleriyle dikkat çekiyordu. Bu da operasyona çıkan ekiplerin ağır yüklerini güvenle taşıyabilecek, saldırı anında insan personelin zarar görmesini engelleyecek robotların yakın zamanda kullanıma girebileceği anlamına geliyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir