Kapat
İnternet 0

BİM, nasıl bu kadar ucuza teknolojik ürün satabiliyor?

Türkiye’nin en bilindik market zincirlerinden birisi olan BİM, son zamanlarda PlayStation, iPhone X ve Samsung Galaxy Note 8 satışlarıyla gündemi meşgul ediyor. Dikkat çeken nokta ise mağaza nasıl oluyor da bu kadar indirim yapabiliyor?

Ülkemizde en yaygın market zincirlerinin başında gelen BİM, 1995 yılında kurulmuş ve yeni bir tüketim kültürü oluşturmuştu. iPhone serinin pahalı olmasının en büyük nedeni Apple’ın iş yapma modeli oluyor. Örnek verecek olursak iPhone X’un ekranını Samsung üretiyor. Bu bakımdan ödenen cihazın bir kısım parası Samsung’a gidiyor.

BİM nasıl iPhone X’u 1100 TL, Note 8’i 1700 TL ucuza satabiliyor?

BİM’deki ucuz ürünlerin çoğunu başka marketlerde göremezsiniz. Çünkü BİM’de satılmak üzere üretilen ve sadece BİM mağazalarına dağıtılan ürünlerdir. Kitle belli: BİM müşterisi.

BİM ürünlerinde hiç bir zaman reklam göremezsiniz. Bu ürünlerde öne çıkan tek özellik ise fiyattır. Pazarlama tanıtımı da yapılmaz. Yani BİM reklam yapsa ürün daha pahalı olacak. Bu bakımdan reklam bile yapmıyor.

Ayrıca mağazadaki hizmet standarttır. Mağazanın ek bir gideri yok. Sabit çalışan eleman. Her elemanı tüm işte görevlidir. Personel giderleri de azalıyor. Bu durum ürün fiyatlarında artışı engelliyor.

Böylelikle BİM, ürünlerini çok daha ucuza satabiliyor.

  • Reklam gideri yok,
  • Özel raf, reyon yok,
  • Ek çalışan yok,

BİM’de fiyatı arttıracak bir husus yok.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir