Kapat
Bilgisayar pazarında HP yeniden lider
Donanım 0

Bilgisayar pazarında HP yeniden lider

Uzun dönem bilgisayar pazarında lider olduktan sonra tahtını Çinli rakibi Lenovo’ya adamak zorunda kalan HP, yaptığı önemli hamlelerin etkisi tamamen tacını geri aldı. Daralan pazarda firmanın başarısı oldukça muhabere.

 

ABD etkisi

 

Yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar pazarının küçülmeye devam ettiğini görüyoruz. Toplamda 61 milyon bilgisayarın satıldığı pazar geçen yıla göre yüzde 5 civarında azalış yaşadı. HP bu azalış içerisinde yüzde 3.3 büyüme göstermeyi başardı.

 

Firmanın ikinci çeyrekteki satışı 12.7 milyon oldu ve liderliği geri aldı. Lenovo ise yüzde 8 gibi manâlı bir düşüş yaşayarak 12.2 milyon satış rakamına geriledi. Pazarda satışını artıran ikinci firma Dell ise 9.6 milyon satarak üçüncü oldu.

 

Keza Bkz.Linux Vakfı, Kubernetes için bedava eğitim sunuyor

Listede Apple pozitif metamorfoz göstermedi. azami düşüş ise yüzde 10 üstünde Acer ve Asus tarafında yaşandı. Kısaca bilgisayar pazarında ABD’nin yükselişi görülürken Asyalı üreticilerin ise düşüş yaşadığı gözlerden kaçmadı.

 

Son dönemde HP’nin kalkınma çabaları netice vermiş gibi görünüyor. Firma iki ayrı iştirake ayrılarak kurumsal taraf için HPE, son kullanıcı tarafı için HP Inc. adlarını almıştı. Kaynaklarını daha iyi kullanabilen firma, satışlarını da arttırmış oldu.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir