Kapat
Otomotiv 0

Bildiğiniz tüm otomotiv markalarının anlamları…

Öncelikle Türkiye’de sıklıkla kullanılan otomotiv markalarının anlamlarını size paylaşacağım:

FİAT: Fiat ülkemizde sıklıkla kullanılan otomobildir. İtalyan otomobil firmasıdır, FIAT’ın açılımı: Fabbrica Italiana Automobili Torino ( Torino İtalyan otomobil fabrikasıdır.)

RENAULT: Fransız otomobil devi olan Renault ismini, kurucu kardeşlerinden almıştır. Louis Renaulti, Marcel Renault, Fernand Renault.

OPEL: Alman devleri arasında yerini alan Opel kurucusu Adam Opel’ den ismini almıştır.

PEUGEOT: Fransız otomobil markası olan Peugeot ilk olarak kahve değirmeni ve bisiklet markası olarak kurulmuş olan şirket, ismini kurucusu olan Emille Peugeot’tan almıştır.

CİTROEN:Fransız otomobil markası ismini kurucusu olan Fransız sanayici Andre-Gustave Citroen’den almıştır.

VOLKSWAGEN: İşte tam bir Alman devi şirket Almanların gözdesi Almanca ‘Halk arabası’ anlamına gelir.

HYUNDAİ: Kore devi firma Korece ‘çağdaş ve modern’ anlamlarına gelmektedir.

HONDA: Japon otomotiv devi Honda ismini kurucusu olan Soichiro Honda’dan almıştır.

BMW: Lüks otomobil olarak karşımıza bir Alman devi çıkıyor BMW’nin açılımı: Bayerische Motor Werke ( Bavyera Motor Fabrikasıdır.)

AUDİ: Bir başka lüks otomobil gerçekten Almanlar otomotiv sanayisinde devrim yapmışlar. Audi kelimesinin Latince karşılığı ‘ Duydum, İşittim’  kelimeleridir.

MERCEDES BENZ: Almanların lüks anlayışında devrim niteliğindeki otomotivi Avusturyalı tüccar olan Emil Jelinec 1897’de yarışı kendisine kazandıran araca kızının ismi olan Mercedes ismini vermiştir. Bu başarının şerefine şirketin kurucuları Gottlieb Daimler ve Karl Benz ürettikleri araçlara Mercedes ismini vermişlerdir.

MİTSUBİSHİ: Bu marka araçları ile ünlü olan Japon ağır sanayi şirketidir. Bu marka ismini ve Amblemini eski Japon savaşçılarından olan Samurayların sembolünden almaktadır. Amblemin açılımı şu şekilde: Mitsu(üç) ve Bishi(elmas) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.

MAZDA: Sembolü kanatlarını açmış beyaz bir kartalı simgelemektedir. Mazda ismi ise Zerdüştlerin bilgelik ve akıl tanrısı olan Ahura Mazda’nın isminden gelmektedir.

KİA: Kia markası, Kore’nin 2. büyük otomobil fabrikasıdır. Anlamı ise ”Asya’dan Doğan”dır.

SUBARU:Japon kısmen sportif ve beğendiğim otomobildir. Avrupa araçlarına göre daha güzel duruşu var bana göre.

Subaru, Japon otomobil markası olup ismini Taurus takım yıldızının Japonca’daki isminden almaktadır.

DACİA: Dacia markası, Romanya’nın en büyük otomobil firmasıdır. Aynı zamanda Dacia ismi, Romanya’nın antik zamanlardaki ismine karşılık gelmektedir.

SKODA:Skoda, Çek otomobil markasıdır. İsmini, kurucusu olan Emil Von Skoda’dan almaktadır. Zamanının en büyük silah üreticilerinden olan Skoda’nın Çekçe’deki karşılığı ‘hasarlı’ dır. Sonradan Alman devi Volkswagen tarafından satın alınmıştır.

ASTON MARTİN: Aston Martin markası, İngiliz spor otomobil üreticisidir. İsmini, kurucularından olan Lionel Martin’in üretmiş olduğu yarış araçlarını Aston tepesinde denemesinden almaktadır.

VOLVO: İsveç markasıdır. Latince karşılığı ‘Dönüyor’ kelimesidir.,

SEAT: Seat markası, Volkswagen bünyesinde bulunmakta olan İspanyol otomobil markasının açılımı şu şekildedir; Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol Tur Otomobili Şirketi)

FORD: Amerikan otomobil devidir.

İsmini Henry Ford’tan almıştır. Özelliği, ilk seri üretim otomobili olmasıdır.

JAGUAR: İsmini Güney Amerika’da yaşamakta olan yırtıcı bir panter türü Jaguar’dan almıştır. İlk kurulduğu zaman ismi SS Jaguar olmuştur. İngiliz lüks otomobil üreticisi olan marka, 2. Dünya Savaşı sonrasında ismindeki SS’i kaldırma kararı almıştır.

SUZUKİ: Japon devidir. İsmini kurucusu olan Michio Suzuki’den almıştır.

FERRARİ:İtalya’nın dünyaca ünlü lüks otomobil şirketi ismini, kurucusu ve aynı zamanda ünlü yarışçı Enzo Ferrari’den almıştır.

LAMBORGHİNİ:Ünlü ve bir o  kadarda pahalı yarış otomobilleriyle ünlü olan marka, ismini kurucusu olan Ferruccio Lamborghini’den almıştır.

PORSCHE:Porsche şirketi, Volkswagen’in ünlü ‘kaplumbağa’ modelini tasarlamış olan mühendis Ferdinand Porsche’nin oğlu olan Ferry Porsche tarafından kurulmuştur.

TOYOTA:Totota markası ismini, kurucusu olan Kiichiro Toyoda’dan almıştır. Zamanla marka geliştiricileri, Toyoda isminin Toyota haline dönüşmesinin daha uygun olacağını düşünüp günümüzde kullanılan haline çevirmişlerdir.

LAND ROVER:Land Rover, iflas etmiş olan İngiliz Rover şirketinin TATA’ya satmış olduğu arazi aracı markasıdır. Rover kelimesi ‘Gezici’ anlamına gelmektedir. Suv markası ise Range Rover’dır.

MİNİ: Küçük otomobilleriyle ünlenmiş İngiliz markasıdır.

CHEVROLET:ABD’li firmadır. İsmini Louis Chevrolet’ten almıştır.

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir