Kapat
Bazı Intel işlemciler için Windows 10 güncellemeleri problem oldu
Donanım 0

Bazı Intel işlemciler için Windows 10 güncellemeleri problem oldu

Bilgisayarlarda kullanılan işlemciler eskidikçe işletim sistemi ile ahenk sorunları çıkmaya başlıyor ve başkalaşım gerekli oluyor. Son günlerde Windows 10 işletim sisteminde de benzer bir sorun ortaya çıkmaya başladı.

 

İşlemci ahenksiz

 

O Kadar çok kullanıcıdan gelen raporlara bakıldığında Intel’in geçmiş dönemdeki Clover Trail işlemci serisi Windows 10 işletim sistemine harmoni sağlayamıyor. Son olarak Windows 10 Yıldönümü güncellemesini bölge süratli Creators Update güncellemesi geldiğinde ise desteklenmediği uyarısını alıyor.

 

Windows 10 ile uyumsuz olan işlemciler Intel Atom Z2760, Atom Z2520, Atom Z2560, Atom Z2580 biçiminde sıralanıyor. Bu işlemcileri barındıran melez dizüstü bilgisayarlar 2012 yılında tanıtılmış ve 2014 yılına dek da satışta kalmıştı. Windows 8 ile gelen cihazlar sonrasında Windows 10 güncellemesi almıştı.

 

Demin 2.5 takvim bir bilgisayarın Windows 10 güncellemesini alamaması Microsoft açısından fena bir imaj zira Android tarafında da bu tür problemler yaşanıyor ve eleştiri oklarına neden oluyor.

 

Ayrıca Bkz.Huawei suni zeka yongaları geliştiriyor

Windows 10 işletim sistemi ile birlikte uzun süreli güncelleme garantisinin de temelleri atılmıştı. Microsoft bir cihazın imalatçı desteği bitene kadar güncelleme desteği vereceğini açıklamıştı. Keza bir özellik güncellemesinden sonradan 18 ay daha güvenlik veya yama güncellemelerinin de garanti olduğu vurgulanmıştı. Bu bakımdan kullanıcılar mağdur olmuş oluyor.

 

Bahse konu cihazların üreticileri Microsoft ile bir çözüm bulgu arayışına girmiş durumda. Hatta Intel’in de sorunun farkında olduğu belirtiliyor. Şimdilik net bir çözüm tarihi mevcut yok. Bir Takım Clover Trail cihazları güncellemeyi bir şekilde kurmuş ama ikonların ve metinlerin iyice görüntülenememesi problemi yaşanmış. Bunların da bir önceki güncellemeye dönmesi nasihat ediliyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir