Kapat
Bayram arefesinde kartlı alışverilerde rekor
İnternet 0

Bayram arefesinde kartlı alışverilerde rekor

 

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere kadar 24-27 Haziran tarihlerine eşit gelen Ramazan Bayramı ve Arife Gününde kartlarla 4,1 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Ödemelerin yaklaşık yarısı (2 milyar TL) market, akaryakıt ve giyim harcamaları için gerçekleşti.

 

Ödemeler yükseldi

 

en fazla masraf yapılan market sektörü toplam kartlı ödemelerin yüzde 21’ini oluştururken, mazot istasyonları ve giyim sektörü ise yüzde 14’ünü oluşturdu. Toplam kartlı ödemelerin yarısı bu üç sektörde gerçekleşirken yemek ve farklı alanlara yönlendirilmiş yiyecek sektörleri kartlı ödemelerin yüzde 8’ini oluşturarak maksimum harcama yapılan sektörler aralarında yer aldı.

 

Bu sene Ramazan Bayramı‘nda yapılan kartlı ödemeler geçen yıla kadar kıyaslandığında azami artışın yüzde 31 ile yemek sektöründe gerçekleştiği görülüyor. Yemek sektörünü yüzde 24 büyüme ile giyim ve yüzde 21 artma ile değişik yiyecek sektörleri takip ederken, yüzde 18 artışla market sektörü ve yüzde 16 artışla mazot sektörü geçen yıla tarafından maksimum çoğalma bildiren öteki sektörler arasında yer alıyor.

 

Bankalararası kartlı işlem trafiğinde gerçekleşen operasyon adetlerine göre daha önce “Anneler Günü” haftasında ulaşılan işlem rekoru Ramazan Bayramı Arife Günü‘nde yenilendi. Cumartesi günü en fazla kartlı işlemin gerçekleştiği saat aralığı 18.00-19.00 olurken en fazla işlemin yapıldığı dakika ise 18.12 oldu.

 

Ayrıca Bkz.Google Play yaz indirimleri başladı

Arife Gününde yaklaşık 1,8 milyar TL’lik kartlı ödeme yapılırken bu tutar Ramazan Bayramında toplam 4 günde yapılan ödemelerin hemen hemen yarısını oluşturdu.

 

Ramazan Bayramı’nda yaklaşık 4,1 milyar TL tutarında yapılan kartlı ödemelerin yurtiçi ve yurtdışı dağılımı incelendiğinde bu tutarın 162 milyon TL’sinin yurtdışında, 3 milyar 933 milyon TL’sinin ise yurtiçinde yapıldığı görülüyor. Geçen sene Ramazan Bayramı’nda yapılan kartlı ödemelerin ise 179 milyon TL’si yurtdışında 3 milyar 457 milyon TL’si ise yurtiçinde gerçekleşmişti. Geçen sene Ramazan Bayramı döneminde yüzde 5 olan yurtdışı kartlı ödeme payının bu sene yüzde 4’e gerilemesi ve yurtdışı kartlı ödeme tutarının geçen yıla tarafından azalması, tatil döneminde yurtiçinin tercih edilmesinin en büyük göstergesi olarak göze çarpıyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir