Kapat
ayda-bol-miktarda-su-kesfedildi
Haberler 0

Ay’da Bol Miktarda Su Keşfedildi

İnsanoğlu’nun en merak ettiği yerlerden birisi olan Ay’da bol miktarda su bulundu.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre NASA’nın ay keşif uydusu Lunar Reconnaissance Orbiter’ın ölçüm araçları Ay’ın yüzeyinde bol miktarda su buldu.

Araştırmaya öncülük eden Amerika Birleşik Devletleri’nin Colerado eyaletinde bulunan Uzay Bilimi Enstitüsü Profesörü Joshua Bandfield yaptığı açıklamada keşif araçlarının Ay’da su bulduğunu açıkladı. Bandfiled yaptığı açıklamada “Ay’da bulunan keşif uydumuz Lunar Reconnaissance Orbiter günün her saatinde merkezimize sürekli su sinyalleri yolluyor.

Ay’da daha önceden de pek çok araştırma gerçekleştirilmiş ve Ay’ın sadece kutup enlemlerinde buz şeklinde suyun bulunduğu ve su sinyallerinin dünya zamanıyla 29.5 gün süren ay günü içinde azalarak yok olduğu tespit edilmişti.

NASA’da görevli olan bilim insanlarının açıklamarına göre Ay’a suyun nasıl ulaştığı ve su kaynaklarından istifa edilip edilemeyeceğinin anlaşılması açısından yararlı olacağı düşünülüyor. Söz konusu olan bu yeni keşfin nasıl gerçekleştiği yönünde çeşitli yöntemlerin kullanıldığı düşünülüyor. Bilim insanları bu araştırmaların nasıl yapıldığını Güneş rüzgarları tarafından taşınan oksijen ve hidrojen moleküllerinin Ay yüzeyinde bir araya gelmesiyle oluştuğu yönde. Bir başka iddia da suyun milyarlarca yıl önce Ay’ın oluşum evresinde bileşimini oluşturan mineraller içinde depolanmış halde bulunduğu şeklinde açıklıyor.

Ay’da bulunan suyun yüzeyde olup olmadığı bilinmese de Ay’da bulunan suyun çeşitli yerlerde kullanılması planlanılıyor.

Burak {Burak}

Kendini bildiğinden beri teknolojiye ilgi duyan Burak edindiği ve edinmekte olduğu gelişmeleri tarafsız bir şekilde aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir