Kapat
ASUS ROG Strix X299-E Gaming anakart incelemesi "8 çekirdek i7 7820X 4.8GHz O.C!"
Donanım 0

ASUS ROG Strix X299-E Gaming anakart incelemesi “8 çekirdek i7 7820X 4.8GHz O.C!”

 

Strix serisinden alışılageldik, siyah temalı ve detaylı kutusu içerisinden anakartın kendisi, arka giriş çıkış plakası, 2 açılı 2 düz toplam 4 6GB/saniye sata kablosu, düşey M2 braketi ve vidaları, 3D baskılar için vidalar, yüksek bant genişliğine sahip SLI köprüsü, Q konnektörü, RGB LED şeritler için 80cm uzama kablosu, bir termal dedektör, kablo etiketleri, kablo klipsleri ve alışılageldik dökümantasyonlar çıkıyor.
 
 
Kutudaki en kayda değer içerik 802.11ac standardında, MU-MIMO, Bluetooth 4.2, 2×2 çift bant ve toplam 867Mbit/saniyeye değin aktarım hızı destekli Wi-Fi anteni oldu, mıknatıslı eski tasarıma tarafından standıyla, duruşuyla işte acilen Strix serisine yakışmış. Anakartın 3 yıl garantili olduğunu ekleyip kutuyu geçelim.
 
Asus ROG Strix X299-E Gaming siyah gri temalı bir anakart, mosfet soğutucuları, giriş çıkışları örten plastik kaplaması olsun Strix ailesiyle aynı çizgileri taşıyor, uyarı çeken en büyük çeşitlilik ortadaki, aynalı ROG yazılı kısım oldu. Mosfetlerin soğutucusu agresif ve keskin çizgilerle bezenmiş, göründüğü dek da uzun değil, anakarttan itibaren 2.9CM boyunda, herhangi bir şeyle çatışacak gibi yok.
 
 
Metal güney köprüsü tasarımı güzel ve aynı zamanda işlevsel, altındaki 22110 formuna kadar destekli M2 sata SSD için, termal pediyle beraber ısı dağıtımcı görevi görmüş, SSD’sine kadar 15 dereceye dek daha serin çalışmasını sağlıyor. Hatta 3D yazıcıyla buraya bir tutucu yazdırıp, özel yuvalara vidalayıp ufak bir fan bile takabiliyorsunuz, kullandığı şeyleri özelleştirmeyi sevenlere birebir.
Gri, ince kalın çizgilerle süslenen anakart RGB’den nasibini almış tabii, giriş çıkış kaplaması ve aynalı ROG logosu RGB LED’lerle okumuş, gayet akıcı renk geçişleri var. Aydınlatmayı bir üstteki seviyeye taşımak için 3 şerit çıkışı verilmiş.
 
 
Hepsi alışılageldik, diğer ahenkli ekipmanlarla aydınlatmaları eşlenik çalışan Aura Sync destekli çıkışlar, sağ dipteki ise adreslenebilir, yani şeritteki her LED’in rengini ayrı ayrı belirlemenize imkan sunan bir çıkış. Aura SDK ile kendi profil ve aydınlatmanızı oluşturabiliyor, başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Adreslenebilir LED şerit çıkışı, örneğin NZXT Hue gibi hem yer kaplayan hem de ek bir harcama çıkaran çözümleri belirli ölçüde karşılıyor.
 
LGA 2066 soketli anakart Intel’in Core X serisi işlemcilerini destekliyor. Digi+ EPU dijital kontrolcünün emrinde 8 fazlı kurulum, uzun ömürlü siyah katı kapasitörler var. Pro Clock II de daha düşük jitter konusunda ve kararlılığı arttıran bir muavin.
 
Pratik testlere geçelim hemencecik, işlemci olarak 8 çekirdek 16 izlekli ve 140W TDP’li Intel i7 7820X kullandık ve 280MM radyatörlü başarılı AIO çözümü Corsair H115i ile soğuttuk, termal macun Cooler Master’ın MasterGel Pro macunu. Ram tarafında uzun zamandır kullandığım Corsair Vengeance LED 2x8GB 3200MHz hızında RAM’leri kullandım. Bütün sisteme fedakar, bundan böyle isteseniz de bulamayacağınız OCZ Fatality 750W’lık PSU şiddet verdi.
 
Alışılageldik EUFI BIOS basit ve ayrıntılı almak üzere iki arayüze sahip, detaylıda bir hızaşırtmacının ihtiyaç duyduğu her şey var. Kısa yoldan, çekirdek voltajını da otomatiğe bırakıp çarpanı 48’e, yani işlemcinin baz hızı 3.6GHz’den 4.8GHz’e çektim ve işte bu kadar.
 
1.4v işlemci voltajıyla, oysa otomatik voltaj azıcık saldırgan, her ne değin işlemci 90-100 derece aralarında gidip gelse de 10 dakikalık AIDA stress testini, performans düşmeden tamamlayabildi. Oyun, üretkenlik yazılımları gibi normal kullanımımda da stabiliteden taviz vermedi. Daha düşük voltajla daha iyi termal başarım yakalanabilir lakin natürel bu işlemciden yandan bir talih meselesi.
 
8 DDR4 RAM slotunda Core X serisi 6 çekirdek ve üstü işlemcilerde 128GB 4000MHz, 4 çekirdekli olanlarında 64GB 4000MHz’e değin destek verilmiş.
 
Giriş çıkışlara gelelim. İşte en sevdiğimden, bir oyuncunun baki bulaşmadığı gösterme giriş çıkışları değil. ilk olarak BIOS geri doldurma düğmesi, iki USB 2.0 ki biri BIOS Flashback portu olarak ayarlanabiliyor, 4 birinci jenerasyon USB 3.1 portu ve biri Tip C formunda almak üzere iki ikinci jenerasyon USB 3.1 portunu görüyoruz. Anakart üzerinden 4 birinci nesil USB 3.1 ve 2 USB 2.0 portu daha alabildiğinizi ekleyeyim.
 
 
En önemlisi de, kasanın önüne aktarabileceğiniz ikinci jenerasyon USB 3.1 portu, kasanın önündeki portlarda daha fazlasını isterseniz çözüm burada.
RJ-45 girişinin ardında Intel I219-V çözümü var, elektrik kaçağına karşısında dirençli çözüm yazılımsal olarak gecikme süresini yıkmak için oyunların veri paketlerini önceliğe alabiliyor lakin en nihayetinde çiğ internet hızınız büyük rolü oynuyor. Wi-Fi anteninin çekim gücü ve tepki süresi gayet iyi, router’ımla aynı odada oyunlarda tepki süresi anlamında kabloludan farksız desem yeridir.
 
Ses çıkışlarının ardında ise Supreme FX 8 kanal S1220A kodeği yer alıyor. 32-bit 192kHz oynatma destekli kodek tekrar oynatmada 120dB sinyal-şamata oranına sahip. Ayrı PCB katmanlarıyla ayrılıp parazite karşı izole edilen, Nichocon kapasitörlerle güçlendirilmiş çözüm kulaklık amfisiyle de desteklenmiş. Kendi müzik sistemimde ve müzik-oyuncu kulaklıklarımda gayet doyurucu net ve detaylı sesler elde edebildim, özel bir gereksinim olmadığı sürece birçok kullanıcıyı doyurmaktan fazlası.
 
Yeniden içeriye döndüğümüzde üç PCIe 3.0 X16 slotu ve 2 PCIe 3.0 X4, bir tane de X1 slotu var. X16 slotların tümü ağır ekran kartlarında sarkma yapmasınlar diye metal ile güçlendirilmişler. SLI ve Crossfire destekli anakart işlemcinin kaç PCI Express hattı desteklediğine göre 16-16 ya da 16-16-8 biçiminde kuruluma imkan veriyor, mesela i7 7820X ile 16-16 şeklinde ikili veya 16-8-1 biçiminde üçlü kuruluma gidebiliyorsunuz.
 
Depolama tarafında iki M2 sata slotu var, biri güney köprüsünün aşağı 22110, diğeri düşey standıyla beraber 2280 formuna değin destekli, alttaki PCIE 3.0 X4 hattını, üstteki de duruma göre SATA hattını kullanabiliyor. Sağa bakan 8 6GB/s Sata portunu da ekleyelim.
 
CPU, GPU, RAM ve başlatma aygıtının kontrolünü yapabileceğiniz LED’lere ve koduyla beraber daha spesifik hataları belirleyebileceğiniz Q-CODE, debug göstergesine yer verilmiş. Anakartın üzerinde 7 tane 4 pin fan çıkışı var. Biri AIO soğutucuların pompaları için, biri de özel akıcı soğutmaların pompaları için özel tasarlanmış, daha güçlü çıkışlar. Ekstra fan başlığıyla beraber 4 fan çıkışı daha alınabiliyor, ekleyelim.
 
Asus ROG STRIX X299-E Gaming, 2066 soketi ve Core X ailesi için başarılı bir ev sahibi, daha meyilli bir i7 7820X ile 8 çekirdekte 4.8GHz’in ötesi bile muhtemel görünüyor, performans tarafında benden onayı aldı. Tasarım anlamında, evet daha afilli rakipleri var lakin elimizdeki anakart da belirgin çizgileri ve kuvvetli yapısıyla, herzamanki yapıyı severlere daha çok hitap edecektir, zaten istenirse programlanabilir LED çıkışıyla çok daha aydınlatmalı bir yapıya bürünebiliyor. Bu videonun yayınlandığı tarih itibarıyla fiyatı 1550-1600 lira civarında, geçen seneki Z270 serisinin aksine bu sefer rakiplerinden ortalama 100-150 lira daha yerinde fiyatla mücadeleye başlamış ASUS, performansını da göz önüne alırsak ibreler ASUS’u gösteriyor desek yanlış olmaz.
 
 
Uzun lafın kısası, Core X i7 7740 yok de i7 7820 ve üstü, 8-10 çekirdekli bir işlemci alıp hızaşırtma gerçekleştirmek istiyorum, kafam dar olsun diyorsanız eğer ASUS ROG STRİX X299-E Gaming testlerden de gördüğünüz üzere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir anakart.
 
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir