Kapat
iOS 0

Apple Music 36 milyon aboneye ulaştı

Dünyanın en eski ve köklü ekonomi gazeteleri arasında yer alan The Wall Street Journal‘a resmî bir açıklama gönderen Apple, ücretli müzik uygulaması Apple Music‘in ABD genelinde hızla büyüyerek rakibi Spotify’i yakalamaya çok yaklaştığını duyurdu.

Buna göre Apple Music uygulaması, dünya çapında her ay düzenli olarak ücret ödeyen toplam 36 milyon aboneye sahip oldu. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında uygulama toplam 30 milyon aboneye sahipti. Aradaki artış, Apple Music‘in Spotify‘den daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor.

Her ay yüzde 5 büyüyor

Ücretli müzik pazarında rekabet çoğunlukla Spotify ile Apple Music uygulamaları arasında gerçekleşiyor. Deezer ve Tidal gibi rakiplerin de boy göstermeye çalıştığı pazarda Spotify‘nin aylık büyüme oranı yüzde 2 ile sınırlıyken, Apple Music ABD genelinde her ay abone sayısını yüzde 5 oranında artırmayı başarıyor.

Eğer büyüme hızı bu şekilde devam ederse Apple Music bu yaz aylarında Spotify’yi sollayarak aktif abone sayısı bakımından geride bırakmayı başarabilir.

Dünya genelinde ise Spotify lider

Ancak Spotify için durum sanıldığı kadar kötü değil. Her ne kadar ABD pazarında kan kaybediyor olsa da Spotify, Apple Music‘e kıyasla dünya genelinde ezici bir üstünlüğe sahip. Bundan bir ay kadar önce 70 milyon aktif ücretli aboneye sahip olduğunu duyuran Spotify, Apple Music‘in yaklaşık 2 katı aboneye hizmet vermeyi sürdürüyor. Öte yandan Spotify‘nin ücretsiz ve reklamlı versiyonu da dünya çapında 140 milyon kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir