Kapat
Haberler 0

Apple 16 yaşındaki liseli gence teşekkür etti

Teknoloji şirketleri güvenlik açıklarını ihbar eden iyi niyetli güvenlik araştırmacılarını ödüllendirmeye devam ediyor. Facebook ve Google gibi dev markalar, geliştirdikleri ürünlerdeki açıkları bildiren kişilere kimi zaman para veriyor, kimi zamansa isimlerini onur listelerine alarak teşekkürlerini bildiriyor.

Son olarak Apple’ın iOS 11 işletim sistemindeki bir açığı bulan Kahramanmaraşlı lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, kısa sürede tüm Türkiye’nin gurur duyduğu bir isim oldu. Hatayı Apple’a bildirdikten sonra adını önce onur listesine, sonra da teşekkür listesine yazdıran Yılmaz’ın sosyal medya hesabı tebrik ve teşekkür mesajlarıyla dolup taştı.

Öte yandan Yılmaz’ın bu başarısı, birçok ulusal haber ajansına da konu oldu.

Siri’deki güvenlik açığını keşfetmişti

iPhone 5s ve sonrasında çıkan modellerin yanı sıra iPad Air ve üstü cihazları da etkileyen bir güvenlik açığını keşfeden 16 yaşındaki liseli Yiğit Can Yılmaz, Siri’nin sebep olduğu gizlilik hatasını Apple’a bildirerek ABD’li teknoloji devinin teşekkür sayfasına adını yazdırmayı başardı.

Normalde kilit ekranında görüntülenmemek üzere ayarlanan bildirim metinlerini Siri’yi çalıştırarak okutmayı başaran, bu yolla iOS’un gizlilik önlemlerini aşmayı başaran Yiğit Can geçtiğimiz yıl Aralık ayında Apple’ın onur listesine girmişti.

Bugün ise Apple, Yiğit Can Yılmaz’ı iOS’u daha güvenli hale getirdiği için teşekkür ettiği isimler arasına dahil etmiş oldu. Çok basit gibi görünüyor olsa da liseli bir gencin bu denli başarı elde etmesi kesinlikle takdire şayan.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir