Kapat
Android 0

Android Uygulamalar İndirilmeden Kullanılabilir

Teknoloji çağındayız ve bunun gereği teknoloji hayatımızın büyük bir bölümünde rol oynamaktadır. Bir çoğumuz hayatımızdaki günlük rutinleri akıllı telefonlardaki uygulamalar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Bu yıl akıllı telefon kullanan insanların sayısı dünya çapında 4 milyona yakındır ve 2020’li yıllarında bunun 7 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bu kadar çok kullanım alanı ve kullanıcısı olan bu alanda akıllı telefonlardaki uygulamaların da önemi artmaktadır. Mobil işletim şirketleri farklı uygulamalar ve özellikler ile birbirleri ile ateşli bir rekabet içinde yarışmaktadırlar. Her yıl farklı özellikler geliştirerek sektörün içinde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar.

Google mobil işletim sistemi olan Android’de yeni bir özelliği kullanıcılarına sundu. Bu yeni özellik Google Play Store’den indirerek kullanılan uygulamaları indirmeden kullanma imkanını getirdi. Bu sayede uygulamaların bazıları indirmeden paylaşılan URL ile ulaşılabilecek ve kullanılabilecek. Google bu yeni özelliği geçen yıl mayıs ayında Google I/O 2016’da tanıttı. İlk zamanlarda pek fazla kullanılmayan bu özellik yeni yeni kullanılmaya başlandı.

Uygulama geliştiricileri bu özelliği kullanmak için uygulamalarını parçalara ayırmaları gerekir. İlk başta belli başlı geliştiricilere açık olan bu özellik sonradan tüm geliştiricilere açıldı. Bu özellik ilk çıktığı zamanlarda birçok uygulama buna hazır değildi. Sayısı git gide artan uygulamalar kullanıcılara sunulmuştur. Kullanıcılar uygulamalara erişmek için Google Play Store’deki hazır uygulama olarak hazırlanmış uygulama listesinden erişebilirler.

Kullanıcılar telefonlarda uygulamaları kullanmak için telefon belleğinde yeterli alana sahip olmaları gerekmekteydi. Bu uygulama sayesinde hafızada yer bulamama sıkıntısı ortadan kalkmış oldu. Hafızaya sağladığı faydanın yanında cihazlarda meydana gelen birtakım sorunlara da çözüm sağlamış oldu. Ayrıca ücretli uygulamaları verilen bağlantı yardımı ile test sürümünü kullanmış olup uygulama hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Google bu özelliği ile Apple telefonlarda olmayan bir özellik geliştirmiş oldu. Halen daha iPhone’lerde bulunmayan bu özellik android kullanıcılar için büyük fayda sağlamış oldu. Google uygulamaları indirmeden bulut sistemi üzerinden kullanıma açması ile dişli rakibi olan Apple ile aralarındaki rekabeti ateşlendiren bir hamle yapmış oldu. Özellikle de telefon hafızası açısından sıkıntı çeken kullanıcılara ilaç gibi yetişti. Android’in yeni sürümü Android O (8.0) da dahil eski sürümler de bu özelliği kullanabilecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir