Kapat
Mobil 0

Android için ROM yükleyen kullanıcılara Google’dan yeni düzen geldi!

Eğer Android telefonlarınıza özel ROM yükleme alışkanlığınız varsa, bu saatten sonra hayatınız çok daha zahmetli geçecek. Google 16 Mart’tan son kurulan firmware’lere sahip olan doğrulanmış cihazlarda kendi uygulamalarına erişim engeli getiriyor.

Eğer sizlerde bu durum kapsamı içerisindeyseniz, Google hesabınıza erişmeye çalıştığınız sırada “cihazınız doğrulanmamış” uyarısını göreceksiniz. Bu yenilik cihazlarınıza ROM yüklemeyi engellemeyecek. Ancak her türlü yüklenen ROM sonrası kimliğini beyaz listeye ekletmeniz şart.

Şuan için kişi başına beyaz listeye 100 cihaz kimliği eklenebiliyor. Yani çok sık olarak telefonunuzu sıfırlıyorsanız eğer belli bir süre sonra bu limite takılacaksınız. Google bu şekilde hem kullanıcıları hem satıcıları daha dikkatli olması konusunda uyarıyor. Daha fazla açık konuşursak eğer, bu durum güvenliğiniz için alınan sadece bir önlem. Ancak ROM kullanıcıları bir tehlike içerisinde olduğu kesin.

ROM kullanıcıları henüz daha dikkat konusunda çok eksik ilerliyorlar. Eğer ROM değiştirme durumunuz bir düzene girmezse sizlerde bu limite takılarak çok sorun yaşayabilirsiniz. Google istiyor ki hayatınız gibi telefon alışkanlığınız da bir düzen içerisinde olsun.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir