Kapat
Android 0

Android 9.0 P özel ‘Dark’ moduyla geliyor!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının uzun süredir beklediği karanlık mod özelliği nihayet geliyor! Mayıs ayında düzenlenecek Google I/O etkinliğinde ilk kez görücüye çıkması beklenen bu özellik, Android 9.0 P sürümünde kullanıcıların beğenisine sunulabilir.

Telefonun geceleri gözü rahatsız etmemesini sağlayan, daha az enerji sarfiyatına yol açan Dark mod özelliğinin geliştirme sürecinin sonlandığını ilk defa Reddit üyeleri fark etti.

Kasım ayından beri gündemdeydi

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir Android kullanıcısı, Google‘ın hata takip sayfasına yazdığı şu mesajlarla gece veya karanlık modu özelliğinin geliştirilmesini istemişti:

Özellikle OLED ekrana sahip telefonların batarya ömrünü iyileştiren karanlık mod özelliğini lütfen Android 9.0’a ekler misini? En azından Ayarlar menüsünde buna dair bir seçenek olsa çok iyi olurdu. Şuan yalnızca üçüncü parti ekstra uygulamalarla karanlık modu aktif edebiliyoruz.

Google’ın mühendis ekibi bu talebi “Yapıldı” olarak işaretleyip kullanıcıya şu cevabı verdi: Mühendislerimiz bu özelliği ekledi. Bir sonraki Android güncellemesinde kullanıma açılacak.

Android P ne zaman geliyor?

Verilen cevaptaki “Bir sonraki Android güncellemesi” vurgusu, akıllara Google’ın karanlık mod özelliğini gelecek Oreo güncellemelerinde sunabileceği şeklinde de yorumlanabilir. Ancak çok daha köklü bir yenilik olduğu için Android 9.0 P sürümünde yer alması kuvvetle muhtemel.

Samsung Galaxy Note 8 ve Google Pixel gibi OLED ekranlı telefonlarda çok daha etkili performans gösteren karanlık mod, gece telefon kullananların işini kolaylaştıracak.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir