Kapat
Android 0

Amiral gemisi Sony modelleri 2 yıl boyunca güncelleme alacak

Akıllı telefon üreticilerinin en çok eleştirilen olumsuz özelliklerinden biri de çıkarttıkları yeni modellere uzun süre boyunca güncelleme desteği vermemeleridir. Ancak görünüşe göre Japonyalı teknoloji devi Sony, bu üreticiler arasında yer almamaya karar vermiş bulunuyor.

Sony, resmî bir açıklama yaparak amiral gemisi Xperia akıllı telefon modelleri için 2 yıl boyunca güncelleme garantisi verdiğini duyurdu.

Peki ya diğer Xperia modelleri?

Oldukça pahalıya satılan premium amiral gemisi modeller 2 yıl boyunca güncelleme alacak, peki ya diğer modeller? Bununla ilgili Sony’den yapılan açıklamada orta veya giriş seviyesi Xperia modellerinin donanımsal uyumluluk kriteri gözetilerek mümkün mertebe güncellemelerden faydalanmasının sağlanacağı belirtildi. Bu, eğer cihazınız son Google Android güncellemesiyle uyumluysa yeni sürüme yükseltme yapabileceksiniz demek.

Meltdown ve Spectre açıkları yamanacak

Sony’nin teknoloji gündemine bomba gibi düşen Meltdown ve Spectre açıkları için yama geliştireceği de resmen açıklandı. Buna göre çoğu Sony Xperia akıllı telefon modeli için yeni bir güvenlik paketi yayınlanacak. Bu güncellemeyi alması planlanan modeller şu şekilde sıralandı:

Xperia XA1, Xperia XA1 Ultra, Xperia L1, Xperia XA1 Plus, Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra, Xperia L2, Xperia X Performance, Xperia X, Xperia X Compact, Xperia XZ, Xperia XZ Premium, Xperia XZ, Xperia XZ1 ve Xperia XZ1 Compact.

Öte yandan Sony Mobile‘in açıklamasına göre cihazlardaki Android Güvenlik Yaması‘nın tarihi de 5 Ocak 2018 olarak güncellenecek.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir