Kapat
AMD’den rekor pazar payı
Donanım 0

AMD’den rekor pazar payı

 

AMD Ryzen ile son dönemde seri bir yükselişe geçti. Hepimizin merak ettiği nokta kuşkusuz fakat firmanın işlemci pazar payının ne durumda olduğu. Son gelen rapor her ne değin bütün satılan bilgisayarları kapsamasa da önümüzdeki tablo hakkında bize bir us verebilecek cinsten. Ilave olarak verilerin yalnızca Windows işletim sistemi aşağıda çalışan cihazları kapsadığını belirtelim.
 

%31’lik uygulama oranı

 

PassMark’ın veritabanına göre ortaya meydana çıkan tablo AMD için oldukça umut verici. AMD işlemci kullanım oranı yılın birincil çeyreğindeki %20.6’lık değerden %10’luk artışla %31’e yükseldi. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ise bu rakam %18.1 şeklindeydi. %31’lik dilekçe oranı istatistiklere göre  son 10 sene içindeki en yüksek oran. bununla beraber çeyrek bazındaki artışta da aynı durum geçerli.

 
 
 Pazar payı
 Q4 2016
 Q1 2017
 Q2 2017
 Intel% 81.9% 79.3 %69 AMD %18.1 %21.7 %31 
Keza Bkz.Intel işlemcilerdeki kusur ile ilgili gelişme

Artış devam edeceğe benziyor

Ryzen işlemcilerinin 2 Mart tarihi itibariyle satışa sunulduğu ve ilk zamanlarda piyasada yeni modellerle uyumlu anakart sıkıntısı yaşandığı düşünüldüğünde sıçramanın 2. çeyreğe sarkmasının nedeni anlaşılıyor. Yakında daha bütçe dostu çözümler olarak Ryzen R3 işlemci ailesinin de satışa sunulmasıyla ve bilhassa de sene sonu gibi gelmesi beklenen yeni APU modelleri ile artışın devamı epeyce mümkün görünüyor.

 
Hem Bkz.Samsung katı koşul bataryaları geliştiriyor
 

Son zamanlarda işlemci pazarındaki rüzgar AMD’nin lehine esiyor. RX 400 modellerinin üstüne arttırılmış saat frekansı haricen kaydadeğer performans farkı sağlayamayan ve yükselen TDP değerleriyle eleştirelere maruz kalan RX 500 serisi kartlardan sonradan yakında olacak olan RX Vega ile AMD’nin ekran kartı tarafında nasıl bir performans sergileyeceği ise çoğu kez konuşulan bir diğer husus. İlerleyen günlerde gelişmeleri her zaman birlikte takip ediyor olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir