Kapat
AMD Vega GPU’larının zar alanı belli oldu
Donanım 0

AMD Vega GPU’larının zar alanı belli oldu

AMD’nin sıkça konuşulan yaklaşan mimarisi Vega’ya dair ayrıntı gittikçe artmaya devam ediyor. Son gelen haberlerde mimarinin zar alanı detaylandı. Bilginin 2013 yılında firmaya geri dönen Radeon teknolojileri başkan yardımcısı ve baş mimarı Raja Koduri kadar verildiğinin altını çizelim.

Raja Koduri’ye Twitter üzerinden yöneltilen soruya karşılık alınan cevaptan GPU zar alanının 484 mm2 olduğu anlaşılıyor. Bu layık Radeon RX 540 ve 470’te de yer alan AMD’nin bir önceki en büyük GPU’sundan 252 mm2 daha büyük. aynı zamanda bu bölge yongayı firmanın 14 nm FinFET teknolojisiyle ürettiği en büyük GPU yapıyor.

 
Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S8+ detaylı çözümleme: Uygulama deneyimlerimizle

Vega 10 GPU

 

Dilerseniz AMD’nin yeni mimari ile birlikte kullanıma sunacağı heyecanlandırıcı yeni özelliklerini inceleyelim. Ilk Önce GPU’nun teknik özelliklerine değinecek olursak, yonga içerisinde her biri 2 operasyon motorundan oluşan iki adacıktan ve bu adacıkların da altında yer alan 2 adet HBM 2 yongasından oluşuyor. Bu adacıkların her birisinin içinde ye alan 2 birimin içlerinde de 512 adet işlem birimi ve 64 adet doku ünitesi yer alıyor. Bu sayede toplamda 4096 adet paralel işlem birimine ve 256 adet doku birimine ulaşılmış oluyor.

 
Ayrıca Bkz.Microsoft, 1 Aralık’ta Windows App Studio’yu kapatacak  

HBM 2 bellek

 

Bellek tarafına baktığımızda yukarıda da belirttiğimiz üzere 2 adet HBM 2 hafıza kümesi bizleri karşılıyor ama bu yongaların her birisi RX Vega Frontier Edition’da olduğu gibi 8 GB’a varan kapasiteye ulaşabiliyorlar. Daha önce gelen haberlerden bildiğimiz üzere kapasite üreticilere bırakılacak. bu nedenle 8 GB ve 16 GB biçiminde opsiyonların bulunması oldukça muhtemel.

 

Bellek optimizasyonu

 
Vega mimarisinin merak edilen bir özelliklarinden birisi de görünen o ki HBBC. Yüksek bant genişlikli önbellek kontrolcüsü olarak adlandırılan kontrolcü baştan sona ekran kartının belleği daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor. Keza bu sayede GPU 512 TB büyüklüğünde bir adress alanına sahip oluyor. HBBC’nin oyunlardaki etkisine misal olarak daha önce Rise of Tomb Rider oyununda yapılan testi gösterebiliriz. Sadece 2 GB’lık VRAM’e erişmesine izin verilen oyunda HBBC’nin kapalı olduğu durumda 57.9 FPS alınırken HBBC aktive edildiğinde 76 FPS’ye ulaşılarak kaydadeğer bir artma yakalanmıştı.
 
Hem Bkz.WhatsApp’ın kamera performansı artacak  

Bir çok alanda performans artışı 

 

bununla beraber AMD’nin yeni mimarisi ile FP16 operasyon kapasitesi FP32 operasyon kapasitesinin iki katına çıkarken daha eksik güç bitiren ve daha az ısınan GPU üretiminin önü açılıyor. bununla beraber saat hızı başına 2 katı daha seri çalışan bir geometri motoruna da sahip olan yonga böylelikle detaylar bakımından zengin karelerin işlenmesinde ayrıcalıklı bir konuma geliyor. Hem bu motor içerisinde ayrı kolay bir hızlandırıcı daha içeriyor. Bu hızlandırıcı doğru o anda görünmeyen öğelerin çizimi için GPU boşu boşuna çalıştırılmamış oluyor fakat bu da bize performans artışı olarak geri dönüyor.

 
Bir öteki yeni teknoloji ise Pixel Engine adı bahşedilen yeni motor. Bu yeni teknoloji ile GPU belleğin yanı sıra önbelleğe de doğrudan doğruya erişim kazanıyor ve bu sayede toplam bant genişliğinde artışın eşliğinde hem daha az zor tüketiliyor hem de çizilen kare sayısında çoğalma sağlanıyor.
 
Ayrıca Bkz.Volvo’nun sürücüsüz araçlarına “kangurular” sorun çıkardı  
 
Son olarak mimarinin esas özelliklerini toparlayacak olursak,

Halihazırdaki neslin 4 katı daha verimli mimari
Saat hızı başına 2 katına meydana çıkan performans
Yüksek bant genişlikli önbellek
Temas başına 2 katına meydana çıkan bant genişliği
HBM 2 ile hafıza kümesi başına 8 kata çıkan kapasite artışı
512 TB’lık adres alanı
Yeni tür işlem motoru
Yeni tür Piksel motoru
Daha yüksek frekanslar için optimize edilmiş operasyon birimi
Kolay işlem üniteleri

şeklinde özetleyebiliriz.
 
Raja Koduri’nin habere konu olan tweet’ine ve mimariye dair galerimize  aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir