Kapat
AMD Vega GPU’larının zar alanı belli oldu
Donanım 0

AMD Vega GPU’larının zar alanı belli oldu GÜNCELLEME

AMD’nin çoğu kez konuşulan yaklaşan mimarisi Vega’ya dair teferruat gitgide artmaya devam ediyor. Son gelen haberlerde mimarinin zar alanı detaylandı. Bilginin 2013 yılında firmaya geri dönen Radeon teknolojileri başkan yardımcısı ve baş mimarı Raja Koduri göre verildiğinin altını çizelim.

Raja Koduri’ye Twitter üzerinden yöneltilen soruya karşılık alınan cevaptan GPU çeper alanının 484 mm2 olduğu anlaşılıyor. Bu değer Radeon RX 540 ve 470’te de yer alan AMD’nin bir önceki en büyük GPU’sundan 252 mm2 daha büyük. bununla beraber bu bölge yongayı firmanın 14 nm FinFET teknolojisiyle ürettiği en büyük GPU yapıyor.

 
Keza Bkz.Samsung Galaxy S8+ ayrıntılı çözümleme: Kullanım deneyimlerimizle

Vega 10 GPU

 

Dilerseniz AMD’nin yeni mimari ile birlikte kullanıma sunacağı heyecanlandırıcı yeni özelliklerini inceleyelim. Öncelikle GPU’nun teknik özelliklerine değinecek olursak, yonga içerisinde her biri 2 operasyon motorundan oluşan iki adacıktan ve bu adacıkların da aşağı bulunan 2 adet HBM 2 yongasından oluşuyor. Bu adacıkların her birisinin içinde ye bölge 2 birimin içlerinde de 512 adet işlem birimi ve 64 adet doku ünitesi yer alıyor. Bu sayede toplamda 4096 adet paralel işlem birimine ve 256 adet doku birimine ulaşılmış oluyor.

 
Keza Bkz.Microsoft, 1 Aralık’ta Windows App Studio’yu kapatacak  

HBM 2 bellek

 

Bellek tarafına baktığımızda yukarıda da belirttiğimiz üzere 2 adet HBM 2 hafıza kümesi bizleri karşılıyor ama bu yongaların her birisi RX Vega Frontier Edition’da olduğu gibi 8 GB’a varan kapasiteye ulaşabiliyorlar. Daha önce gelen haberlerden bildiğimiz üzere kapasite üreticilere bırakılacak. böylece 8 GB ve 16 GB şeklinde opsiyonların bulunması oldukça mümkün.

 

Hafıza optimizasyonu

 
Vega mimarisinin merak edilen bir özelliklarinden birisi de görünen o ancak HBBC. Yüksek bant genişlikli önbellek kontrolcüsü olarak adlandırılan kontrolcü doğruca ekran kartının belleği daha bereketli bir şekilde kullanılabiliyor. Keza bu sayede GPU 512 TB büyüklüğünde bir adress alanına sahip oluyor. HBBC’nin oyunlardaki etkisine örnek olarak daha önce Rise of Tomb Rider oyununda yapılan testi gösterebiliriz. Yalnızca 2 GB’lık VRAM’e erişmesine müsade verilen oyunda HBBC’nin kapalı olduğu durumda 57.9 FPS alınırken HBBC aktive edildiğinde 76 FPS’ye ulaşılarak kaydadeğer bir çoğalma yakalanmıştı.
 
Ayrıca Bkz.WhatsApp’ın kamera performansı artacak  

Bir fazla alanda performans artışı 

 

bununla beraber AMD’nin yeni mimarisi ile FP16 operasyon kapasitesi FP32 operasyon kapasitesinin iki katına çıkarken daha eksik güç bitiren ve daha eksik ısınan GPU üretiminin önü açılıyor. aynı zamanda saat hızı başına 2 katı daha hızlı çalışan bir geometri motoruna da sahip olan yonga bu vesile ile teferruat bakımından zengin karelerin işlenmesinde ayrıcalıklı bir konuma geliyor. Hem bu motor içerisinde ayrı basit bir hızlandırıcı daha içeriyor. Bu hızlandırıcı tamamen o anda soyut öğelerin çizimi için GPU gereksizce çalıştırılmamış oluyor oysa bu da bize performans artışı olarak geri dönüyor.

 
Bir diğer yeni teknoloji ise Pixel Engine adı verilen yeni motor. Bu yeni teknoloji ile GPU belleğin yanı sıra önbelleğe de direkt erişim kazanıyor ve bu sayede toplam bant genişliğinde artışın eşliğinde ayrıca daha az kuvvet tüketiliyor ayrıca de çizilen kare sayısında çoğaltma sağlanıyor.
 
Hem Bkz.Volvo’nun sürücüsüz araçlarına “kangurular” sorun çıkardı  
 
Son olarak mimarinin esas özelliklerini toparlayacak olursak,

Halihazırdaki neslin 4 katı daha bereketli mimari
Saat hızı başına 2 katına meydana çıkan performans
Yüksek bant genişlikli önbellek
Bağlantı başına 2 katına çıkan bant genişliği
HBM 2 ile hafıza kümesi başına 8 kata çıkan kapasite artışı
512 TB’lık adres alanı
Yeni nesil operasyon motoru
Yeni cins Piksel motoru
Daha yüksek frekanslar için optimize edilmiş işlem birimi
Basit operasyon üniteleri

biçiminde özetleyebiliriz.
 
GÜNCELLEME : görünürde GPU’nun çeper alanı tahmin edilenden daha büyük. Son gelen haberlerde zar alanı 512.82 mm2 olarak belirtiliyor. Kaynağın birincil RX Vega Frontier Edition incelemesi yapan takım olduğu düşünüldüğünde yeni rakamın daha tutarlı olması olası.
Yeni bilgiye dair tweet’e aşağıdan erişebilirsiniz.
 
 
Raja Koduri’nin habere konu olan tweet’ine ve mimariye dair galerimize  aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir