Kapat
AMD ve Intel'in 16 çekirdeklileri karşı karşıya: Ryzen Threadripper 1950X vs. Core i9-7960X
Donanım 0

AMD ve Intel’in 16 çekirdeklileri karşı karşıya: Ryzen Threadripper 1950X vs. Core i9-7960X

 

 
Intel tarafında ise 10 çekirdek üstü Skylake-X yani Core i9 serisi işlemciler demin piyasaya çıkmadı lakin aşamalı olarak antre yapacak gibi görünüyorlar. 12 çekirdekli modelden daha sonra 16 çekirdekli işlemcinin detayları da ortaya çıktı. Bu detaylara geçmeden önce Intel tarafında AMD’den farklı olarak 18 çekirdekli model olduğunu da not düşeyim.
 
Core i9-7960X adını taşyan yeni işlemci, yukarıda da ifade ettiğim gibi 16 çekirdek ve 32 izlek desteği sunuyor. Her çekirdek için 1MB büyüklüğünde Seviye 2 ve çekirdekler arası paylaşıma atama edilmiş 22MB büyüklüğünde Düzey 3 belleği bulunanb işlemci, toplamda 44 PCIe hattı sahip. Karakteristik özellikler açısından AMD platformunun 60 + 4 PCIe konfigürasyonu özellikle çoklu ekran kartı ve yüksek FP başarımlı sistemler için daha güçlü bir seçenek.
 
 
Core i9-7960X deneme sonucu 
 
Dört kanal bellek konrolcüsüyle donatılan işlemci, 14nm imal geometrisiyle hazırlanıyor. Intel’in 10 çekirdek üstü Skylake-X işlemcilerindeki düşük baz frekans uygulaması bu modelde de var. Bayağı hızı  2.5GHz olarak belirlenen işlemci, Turbo ile kaç MHz seviyesini görebiliyor henüz bilmiyoruz oysa AMD’nin Threadripper 1950X işlemcisi 3.4GHz olan baz frekansıyla, Skylake vs. Zen arasındaki AMD aleyhine %7-10 IPC farkını ne derece tesir edecek merak konusu çünkü bilhassa oyunlarda baz frekans ve sürdürülebilir turbo profili siklet arz ediyor.
 
Gelelim deneme sonucuna. GeekBench 4.1 ile yapılan Core i9-7960X testi bize öncül zihin kazandırmak için ilk doneyi veriyor. Sonuca kadar tek çekirdek skoru 5238, çok çekirdek skoru ise 33672 olan Core i9-7960X, AMD’nin Threadripper işlemcisine kıyasla tek çekirdek %28, çok çekirdekte ise %25 daha yüksek skor vermeyi başarmış.
 
 
 
Görünen o ancak daha iyi termal idare ve TDP seviyesi için düşük baz frekans, kavgacı Turbo tepkisi ile desteklenmiş. Demin baskı tüketim değerlerine hakim olmadığımız işlemci, AMD Threadripper 1950X’e kıyasla tam %70 daha pahalı. AMD’nin işlemcisi 999$’dan, Intel’inki ise 1699$’dan piyasaya çıkacak. Yani teknik olarak aradaki fiyat farkına mesela GeForce GTX 1080 Ti ekran kartı almak ya da sistemin öteki parçalarını (anakart, SSD, RAM) bitirmek da pekala olası olabilir.
 
Fakat bu düzey işlemciler bilhassa “proconsumer” dediğimiz iş ve misafir etme amaçlı, bütçe sıkıntısı olmayan ihtiyaçlara yöneldiği için en azından kimi kullanıcılar aradaki fiyat farkını görmek yerine en hızlısına, en güçlüsüne gitme eğilimi gösterebilirler. bu vesileyle son bir anekdot olarak GeekBench 4.1 deneme bir kriter oysa yeterli bir test yok, aradaki net farkı görebilmek için ayrıntılı sonuçları görmemiz gerekiyor çünkü ilgili testin karakteristiği ve süresi, özellikle işlemcilerin baskı ve ısı yönetimi ile buna emrindeki olarak turbo haritalarına öbür etkide bulunabiliyorlar.
 
 
Ryzen Threadripper 1950X deneme sonucu! 
 

Heyecan dorukta, fazla çekirdek meydan savaşlarında 2017 sezonu başlatmak üzere!

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir