Kapat
AMD Ryzen ThreadRipper işlemciler sıvı soğutma ile desteklenecek
Donanım 0

AMD Ryzen ThreadRipper işlemciler sıvı soğutma ile desteklenecek

İşlemci pazarına büyük bir hareketlilik getirmesi beklenen AMD’nin yeni üstteki düzey Ryzen Threadripper işlemcileri ilk etapta iki modelle satışa çıkacak. AMD’nin yeni işlemcilerinde istikrarsız soğutma seçeneği de sunacağı belirtiliyor.

 

Firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgilere kadar yeni işlemciler için kutuya bir de değişken soğutma seçeneği eklenecek. Özellikle işlemcilerin sınırlarını sıkmak isteyenler için sıvı soğutma oldukça iyi bir seçenek olacak. Fiyat anlamında çok başarılı olan Ryzen Threadripper işlemcilere bundan başka sıvı soğutma eklendiğinde alıcı ilgisini daha da çok çekecektir.

 

Keza Bkz.Intel’in korkulu rüyası: 16 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper

Şimdilik hangi modellerde sıvı soğutma seçeneği olacağı bilinmiyor oysa akla ilk gelen XFR yani soğutucunun performansına göre daha ileri hızlara aşırtılabilen işlemciler oluyor. Örneğin 12 çekirdekli Threadripper 1920X ve 16 çekirdekli Threadripper 1950X ilk adaylar.

 

Threadripper 1920X

 

AMD’nin 12 çekirdek ve 24 izlek birimi barındıran işlemcisi, Intel’in 10 çekirdek Core i9-7900X işlemcisine rakip olarak geliyor. İşlemci standart olarak 3.5GHz’de çalışıyor ve Turbo ile 4GHz’e çıkabiliyor. Cinebench R15 skoruna tarafından Threadripper 1920X, rakibini yüzde 10 civarında farkla geride bırakmayı başarıyor. İşlemcinin satmak fiyatı ise 799$ olacak, yani rakibinden 200$ daha ucuz.

 

Threadripper 1950X

 

Threadripper 1950X ise serinin canavarı konumunda. 16 çekirdek ve 32 izlek birimi sunan işlemci standart olarak 3.4GHz’de çalışıyor ve Turbo ile 4GHz’e çıkabiliyor. Threadripper 1950X modeli  Intel Core i9-7900 ile aynı fiyattan yani 999$’dan herif bulacak.

 

Cinebench R15 çok çekirdek testine kadar rakibinden yüzde 50 daha süratli olmayı başaran işlemci benzer fiyat seviyesinde yüzde 60 daha pozitif çekirdek ve 64 adet PCIe hattı sunuyor. 32MB L3 belleğe sahip olan işlemciler, dört kanal DDR4 bellek desteği barındırıyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir