Kapat
AMD Ryzen Pro duyuruldu!
Donanım 0

AMD Ryzen Pro duyuruldu!

 

Ryzen işlemci ailesi piyasaya sürülmeden önce birincil sızıntılar yayılırken aradaki Pro ön ekli modeller donanım tutkunlarının dikkatini çekmişti. Pro modelleri 2 Mart’ta Ryzen ailesinin satışa sunulmasında piyasa sürülmemişti. Geçtiğimiz gün AMD merak edilen işlemci ailesini lanse etti. Modeller esas olarak standart Ryzen işlemcileriyle benzer teknik özelliklere sahipler lakin onları kurumsal bilgisayarlar için uygun kılan detayları sistem kararlılığına ve güvenliğine yönelik farklı alanlara yönlendirilmiş özelliklere sahip olmaları.
 
Hem Bkz.2si1 “Oturduğu yerden 4000TL kazanan” Teknoloji ve Oyun Programı

Kurumsal sistemlere meslek istasyonu seviyesi özellikler

Ryzen 7 Pro ile rakibi Intel’in Core i7 modellerini maksat alan AMD, Ryzen Pro 5 ile Core i5 ve Ryzen Pro 3 ile de Core i3 modellerini yerinden etmeyi amaçlıyor. Yongalar silikon seviyesinde sahip oldukları güvenlik amaçlı özelleştirmeleri ve kullanılabilirliğe karşın geliştirmeleri ile de kurumsal çözümlere meslek istasyonu seviyesinde performans getirecek.

 

Dahili AES 128-bit şifreleme motoru

 

AMD’nin emniyet özellikleri, dahili AES 128-bit şifreleme motoru, fTPM/TPM 2.0 desteği ve Windows 10’un kurumsal derslik güvenlik özelliklerini desteklemeleri Ryzen Pro ailesinin başlıca güvenlik özelliklerinden. AMD SenseMi, Precision Boost, Extended Frequency Range, Neural Net Prediction ve Pure Power gibi performans-verimlilik odaklı özelliklerle de donatılan modellerin keza 3 sene garanti süresine sahip olması da onları cazip kılan diğer detaylarından. Tepe model olan Ryzen Pro 1700X 8 çekirdek 16 izlekli bir yapıya sahipken 3.7 GHz’lik boost clock değerine çıkabiliyor. bununla birlikte 95 watt’lık TDP değerine sahip yonga 20 MB L3 önbelleğiyle desteklenmiş durumda.

 
 
Hem Bkz.Nvidia’nın son sürücüsünde sorun!

ECC hafıza desteği

 
Pro işlemci ailesindeki diğer çözümler ise 65 watt’lık ısıl tasarım gücüne sahipken 6 çekirdek 12 izlek, 4 çekirdek 8 izlek ve 4 çekirdek 4 izlek almak üzere 3 temel konfigürasyonla sunulacak. Tabi güvenlik ve sistem kararlılığı denince AMD işlemcilerine ECC bellek desteğini eklemeyi de dikkatsizlik etmemiş fakat modeller standart masaüstü versiyonlarına kıyasla daha düşük frekanslardaki bellekleri destekleyecek.
 

Son olarak modeller 29 Ağustos tarihi itibariyle satışa sunulacak. AMD’nin meslek ortakları ise bu çözümleri kullanan sistemlerini yılın 3. çeyreği içerisinde kullanıma hazır hale getirecekler. İşlemcilerin fiyat etiketine dair henüz bir data mevcut değil. Konu ile ilgili galerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir