Kapat
AMD Ryzen işlemcili sistemde rekor bellek frekansı
Donanım 0

AMD Ryzen işlemcili sistemde rekor bellek frekansı

 

Ryzen platformunun çıkışından bu yandan platforma gelen BIOS güncellemeleri ile keza değişik sorunlar çözümleniyor keza de platform heyecanlandırıcı hızlarda hafıza frekanslarına destek kazanarak performansında artışlar yaşanıyor. Son gelen haberlere kadar platform şu ana değin oysa en yüksek bellek frekansına hız aşırtma aracılığıyla erişmiş durumda.
 
 
 

4079.2 MHz hafıza frekansı

 

Son gelen haberlerde ise sanatkâr hız aşırtmacı Newlife kadar yapılan denemede 4079.2 MHz’lik frekansa ulaşılarak 4000 MHz sınırı aşılmış oldu. Test sırasında kullanılan sisteme değinecek olursak, işlemci tarafında kullanılan 4 çekirdekli Ryzen 5 1400 işlemcisi 800 MHz’e düşürülmüş. Bellek olaraksa G.SKILL Trident Z E-die (F4-3600C17-4GTZ) belleği tek kit halinde çalıştırılmış fakat bu değerde bellekler 18-20-20-58-93-1 şeklinde bir zamanlamayla devir yapmışlar.

 
Hem Bkz.Intel sil baştan: Yepyeni işlemci mimarisi geliştiriyor
 

Bileşenlerin üzerinde çalıştığı anakart ise F4 sürümlü BIOS yüklü GIGABYTE AORUS AX370-Gaming K7 olmuş. Hem işlemci tümü bir nadiren sıvı soğutma çözümüyle soğutulurken bellekler üstünde gelen ısı dağıtımcı ile bu değere ulaşabilmiş.

Son olarak ulaşılan değer itibariyle Ryzen işlemci ailesinde bir rekor olan frekans yine de 2013 yılında Core i7-4770K ile ulaşılan 4230 MHz’lik frekansın peşinde kalıyor. İlerleyen günlerde umarız daha yüksek frekanslara da ulaşılabilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir