Kapat
AMD Ryzen 3 işlemcilerin özelliklerini açıkladı
Donanım 0

AMD Ryzen 3 işlemcilerin özelliklerini açıkladı

 

 
Bugün duyurusu yapılan Ryzen Pro serisi kurumsal işlemci ailesinin resmi dökümanları da, Ryzen 3 modellerine netlik kazandırmış oldu. Pro serisinin Ryzen 7 ve Ryzen 5 modelleri, Pro olmayan modellerle benzer özelliklere sahip olduğu için Ryzen 3 Pro modellerini de bu şekilde referans olarak alabilmek muhtemel. 5 ve 7 serisine kadar Ryzen 3’ün en büyük farkı SMT yani çoklu izlek desteğinin olmaması. Intel bu özelliği (Hyper-Threading) yalnızca i7 serisinde verirken, AMD ise 7 ve 5 modellerinde SMT kullanarak farklılaşmıştı. Fakat görünen o ki, Ryzen 3 serisinde sınıflar arası ayrım daha bariz bir şekilde yansıayacak tablolara.
 

Ryzen 3 modellerinde SMT özelliği değil 

Ryzen 3 Pro ailesinde iki işlemci modeli görünüyor. Ancak bu yalnızca iki model göreceğimiz anlamına gelmiyor çünkü son kullanıcı sınıfı modellerde çeşitlilik çoğunlukla daha fazla oluyor. Tabloya bakacak olursak, Ryzen 3 1300 modeli 4 çekirdekli olup standart olan 3.5GHz alıştırma frekansını 3.7GHz’e çıkartabilecek. Düzey 3 tampon belleği 8MB olan işlemci, Ryzen 5 modellerinde olduğu gibi 65 Watt TDP ile çıkış yapacak. Ryzen 3 1200 modelinde ise frekanslar daha düşük. Baz sürat 3.1GHz iken, Turbo hızı ise 3.4GHz olarak ödev edilmiş. Öteki özelliklerde ise herhangi bir başkalaşım olmadığını görüyoruz. Merak ettiğim bir diğer husus ise bu işlemcilerin ekstra  frekans kazandıran XFR özelliğine sahip olup olmadıkları. Keza kutu içeriğinden hangi soğutucu modeli çıkacak bu da tartı talep eden bir soru.
 
 
 
Ryzen 3 işlemci ailesi, Ryzen 5 ve 7 modelleriyle aynı çeper tasarımına sahip. Dolayısıyla Ryzen 5 modellerinde olduğu için 4 çekirdeğin iki CCX ünitesinde dağıldığını görebiliriz. AMD’yi daha geniş kitlelerle buluşturacak olan Ryzen 3 ailesinin, demin bilinmez son kullanıcı fiyatları ile tam olarak nereye oturacağını zamanla anlayacağız. Ancak Ryzen 5 ve Ryzen 7 modellerinin muhalif Intel çözümlerine aleyhinde rekabetçi pozisyonu muhtemelen Ryzen 3 ile de sürecektir diye düşünüyorum. Yılın üçüncü çeyreği ile birlikte ayrıca Ryzen 3 keza de 16 çekirdeğe varan Ryzen Threadripper lansmanı, AMD’yi daha da güçlendirecektir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir