Kapat
AMD Radeon Vega Frontier Edition’un PCB’si görüntülendi
Donanım 0

AMD Radeon Vega Frontier Edition’un PCB’si görüntülendi

AMD’nin son günlerin çok konuşulan kartı Radeon Vega Frontier Edition ilk kere incelendi. İncelemede kartın oyun performansı, şiddet tüketimi ve sıcaklık değerleri gibi merak edilen yanları mercek altına alındı.

Model gerek Fury X’cilt sonradan 2 yıl geçmesi sebebiyle gerekse de Vega mimarisini taşıyan ilk kart olması nedeniyle teknoloji dünyası tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Dilerseniz kartın detaylarına özet olarak bir göz gezdirelim. Tüm operasyon üniteleri açılmış bir Vega 10 GPU’su içeren çözümde bu sayede 4096 adet paralel işlem birimine yer verilmiş. GPU 1382 MHz’lik taban ve 1600 MHz’lik tavan frekansta görev yaparken FP16 operasyon kapasitesi 25 TFLOPS olarak, FP32 operasyon kapasitesi ise 13 TFLOPS olarak ölçülmüş.
 
Ayrıca Bkz.SIGGRAPH fuarına dair sürpriz gelişme

564mm2 GPU çeper alanı

Hazırlanmış GPU’dan bahsetmişken zar alanına da değinmekte fayda var. Çeper alanı 564mm2 olarak ölçülen GPU, testte kıyaslanan Nvidia GeForce GTX 1080 Ti’nin kalbindeki GP 102 yongasının 471mm2’lik boyutundan farkedilir ölçüde büyük kalıyor. Buna karşın Vega Frontier Edition’un HBM 2 belleklerinin de bunda payı var bunu da unutmamak gerek. öte taraftan GPU yine rakibine kıyasla daha fazla zorlama tüketiyor. Hafıza tarafına geçecek olursak karşımıza 16 GB kapasiteli HBM 2 bellekler çıkıyor oysa bu belleklerin bellek veri yolu desteği 2048 bit seviyesinde. Hafıza bant genişliği ise 484 GB/s olarak belli.

 

Sürat aşırtma değerleri

 
İncelemeyi yapanlar testler esnasında GPU sıcaklığı 85C altında kalan kartı minik bir sürat aşırtma işlemiyle 1600 MHz’lik GPU frekasına çıkartıp fan hızını varsayılan 2000 RPM’lik değerden 3000 RPM seviyesine çektiklerinde sıcaklıkların 80C aşağıda çok sıcacık bir şekilde tutulabildiğini ses seviyesinin ise oldukça bir düzeyde kaldığını belirtmişler. Sürat aşırtmaya dair bir öteki önemli husus da fan hızının 3000 RPM düzeyine çekildiğinde bile kartın 1600 MHz’de uzun zaman tutunamayıp 1528 MHz’e kendisini çekmesi olmuş. Bu değerde kartın şiddet tüketimi ise GTX 1080 Ti’dan daha yüksek olarak ölçülmüş. Profesyonel iş istasyonu çözümünün kuvvet tüketimi ise tartı altında 300 watt dolaylarında seyretmiş.
 
 
Keza Bkz.AMD Ryzen Pro duyuruldu!

PCB’si birazcık büyük kalıyor

 
aynı zamanda kartın PCB’sinin büyükçe olması dikkatlerimizden kaçmıyor bilhassa de akışkan soğutmalı modelin PCB’si hava soğutmalı olandan da daha büyük ebatlara sahip. Bu ilerleyen zamanlarda AMD’nin meslek ortakları kadar değiştirilebilecek bir durum olarak görünüyor. Soğutması Blower tipi fan göre sağlanan kartın ısı dağıtıcısı ise birbirine paralel alüminyum yapraklardan oluşan tek parçadan oluşan bir yapıya sahip
 
Ayrıca Bkz.Facebook’un bedava Wi-Fi bulgu aracı herkese açıldı

Oyun testlerine gelecek olursak, GTA 5, Rise of Tom Rider, Hitman ve Fall Out 4‘te GTX 1070-1080 arası performans gösteren kartın ileride sürücülerle daha iyi seviyelere gelmesi daha önce gelen haberlere bakılırsa oldukça mümkün. gerçi unutulmaması gereken bir nokta var oysa model konumlandırıldığı yer itibariyle bir oyucu kartı yok.

Son olarak RX Vega FE’nin profesyonel alandaki başarımı ise Nvidia’nın Quadro P5000’den birazcık geride hatta bazı senaryolarda Quadro P2000’in deha gerisine düşebiliyor yine de kart rakibine karşı fiyat avantajı bir uçtan bir uca öne çıkabilir zira rakibinin 1800-1900$ seviyesindeki fiyatına karşın modelin fiyatı 1000$ olarak belirlenmiş. RX Vega Frontier Edition’un daha ayrıntılı görsellerine aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir