Kapat
AMD Radeon RX Vega, GeForce GTX 1080'le kıyaslandı
Donanım 0

AMD Radeon RX Vega, GeForce GTX 1080’le kıyaslandı

 

 
Asus işbirliğiyle gerçekleştirilen faaliyet dahilinde, modeli açıklanmayan Vega ekran kartlı kapalı sistem bilgisayarlar, Battlefield 1 oyununda Nvidia tabanlı sistemle kıyaslandı. Rakip olarak Nvidia’nın referans GTX 1080 modeli (GTX 1080 Ti yok) seçim edilen sistemlerden AMD’li olanda Freesync, Nvidia’lı olanda ise G-Sync düzenli monitör kullanıldı.
 
3440 x 1440 piksel çözünürlüğündeki kavisli monitörlerle yapılan denemelerde, hangi sistemin Vega + Freesycn, hangisinin GeForce + G-Sync’li olduğu katılımcılara söylenmedi. Ekran kartı bilgisinin AMD temsilcisi göre doğrulandığı etkinlik dahilinde, oyunlarda fps göstergeci kullanılmadığı gibi, en yüksek çözünürlük ayarları da seçim edilmemiş.
 
 
 
İlgili çözünürlükte tek bir GeForce GTX 1080’in 60fps üstünde performans gösterebildiği biliniyor. Dolayısıyla deneme edilen Vega ekran kartının biraz daha fena performans sergilediği öngörülebilir. Kaldı oysa Vega tabanlı Frontier Edition ekran kartının da aynı şekilde GTX 1080 civarı performans gösterdiği düşünüldüğünde, bu olanak mümkün görünüyor.
 
Ast hangi Vega ekran kartının kullanıldığını bilmediğimiz için, günün sonunda AMD geride kaldı çağırmak az önce o kadar muhtemel görünmüyor fakat şu aşamada özellikle GTX 1080 Ti ile Nvidia iyi bir pozisyon almışa benziyor. Bu faaliyet kapsamında bizim için en önemli gösterge, ekran kartı ve monitör haricinde benzer özelliklere sahip olan iki sistem aralarında 300$ ayrım olması.
 
 
 
Freesync ve G-Sync destekli iki monitör arasında 200 dolarlık bir fiyat farkı baz alınırsa, AMD’nin oyun oynattığı Vega ekran kartının fiyatlandırması da belirginleşiyor. Mevcut tabloya tarafından GTX 1080’den 100 dolar daha ucuz olması beklenebilir. Oysa Nvidia tarafında da bahsi geçen kartlar 1,5 yıldan uzun süredir piyasada olduğu için fiyat esnekliğine gidilebilir gibi duruyor.
 

Vega için şimdiye değin ortaya çıkan mevcut bilgi ve ölçümlerle emin bir açıklama gerçekleştirmek böylece basit yok. Ama Frontier Edition incelemeleri ve böylesi gelişmelerin kullanıcı beklentileriyle uyuşmadığı da apaçık. Rakibinin ağır ağır ömrünü dolduracak ekran kartlarına aleyhinde AMD’den beklenti daha süratli modeller piyasaya sürebilmesi. Bakalım 30 Temmuz tarihine o kadar bir şey kalmadı. Umarız Radeon RX Vega, ekran kartı arenasında Ryzen etkisi yaratabilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir