Kapat
AMD hisseleri yükselişte
Donanım 0

AMD hisseleri yükselişte

Bilhassa Lisa Su’nun CEO pozisyonuna gelmesi ve ardındaki Raja Khoduri’nin grafik teknolojilerini eline alması AMD için önemli bir yükselişin de birincil adımı oldu. Keza işlemci keza de grafik tarafında art arda hamleler yapan işyeri üzerindeki ölü toprağını da atmış oldu.

 

Zirveye peyderpey

 

Pazarda iyi bir uyum yakalamasının arkasından faaliyet zararını önemli ölçüde azaltan işyeri, son bir yıldaki en düşük seviyeye indirmeyi başardı. Bundan sonraki çeyreklerde artık etkinlik karı elde edilmesi bekleniyor.

 

Oluşan iyi hava hisseleri de şüphesiz olumlu etkiledi. Gelişmelerin arkasında AMD hisseleri yüzde 8 çoğaltma yaşayarak 15.27$ seviyesine çıktı. Bu sayı inceleme uzmanlarının tahminlerinin de üzerinde. Böylece firmanın pazar değeri de artmış oldu.

 

Aslına bakarsak AMD iki büyük kategoride ayrıca de kategorinin en iyilerine karşısında çaba veriyor. Grafik tarafında Nvidia ile güreş tutan AMD, işlemci tarafında ise Intel ile uğraş halinde. Bu iki sektörde yıllar içerisinde kaybolup giden fazla firmaya tanık olduk.

 

Ayrıca Bkz.USB 3.2 ile hızlar ikiye katlanıyor

Ve hemen her ikisini de yıpratmayı başardı zira rakiplerin son dönemde art arda savuşturma hamleleri yaptığını gördük. yavaş yavaş da rakiplerinden pazar payı koparmaya başladı. Teknoloji dünyasında iki büyük deve bu denli kafa tutan ve bunu zarar içerisinde iken yapabilen diğer bir firma yoktur sanıyoruz.

 

Önümüzdeki dönemde Ryzen Threadripper ve EPYC sunucu işlemcileri yaygın satışlara başlayacak. Bunun yanına Radeon RX Vega oyuncu ekran kartlarını da kısa zaman içerisinde piyasada göreceğiz. Bu gelişmeler şüphesiz AMD’ye baskı verecek.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir