Kapat
AMD EPYC: Sunuculara Zen dokunuşu
Donanım 0

AMD EPYC: Sunuculara Zen dokunuşu

Üzerinde uzun yıllar çalıştığı Zen mimarisini bu sene itibariyle görücüye çıkaran AMD, başlangıçta asıl akıntı masaüstü sistemlere ardından da üst seviye bilgisayar sistemlerine Ryzen adıyla ulaştırmaya başladı. Spiker tarafında ise EPYC ismi ile yeni mimari karşımıza çıkacak.

 

Gösterişli
 

Intel’in Xeon ailesinin karşısına yerleşecek olan EPYC 7000 serisi, 32 çekirdeğe ve 64 izlek birimine kadar ölçeklenebilen işlemcilerden oluşuyor. Seride 9 adet işlemci mevcut. Çift soketli işlemciler 8, 16, 24 ve 32 çekirdekli şeklinde sıralanıyor. 10 veya 12 çekirdekli işlemcilere yer verilmemiş. Süratli ayrıntılarıyla 2TB’a kadar 8 kanal DDR4 RAM hafıza ve 128 PCIe hattı desteğinden yararlanıyor. TDP değerleri ise 120W-180W aralarında değişiyor.

 

AMD yeni spiker işlemcilerinde Infinity Fabric teknolojisine yer veriyor. Intel’in FSB tanımına eşit gelen Hyper Transport üzerinde şekillenen Infinity Fabric, entegre devrelerin birbiri ile irtibat kurmasını sağlıyor. Çeşitli optimizasyonlara sahip olan ve açık kaynak geliştirilen Infinity Fabric hem Zen mimarisinde keza de Vega mimarisinde kullanılıyor. Teknolojinin bant genişlikleri platforma kadar 30GBps-512GBps arasında değişiyor.

 

Ayrıca Bkz.Samsung, 64 katmanlı NAND bellek çalışmalarını genişletiyor

Diğer taraftan özel bir alt sistem güvenliği ile gelen EPYC işlemciler ayrıca sonraki nesiller ile anakart soketi bakımından da düzenli olacak. Bu Nedenle sunucu işletenler için manâlı maliyet tasarrufları sağlanabilecek.

 

AMD yeni platformunda teçhizat tabanlı hafıza şifreleme ve sanallaştırma özellikleri ile farklılaşmayı planlıyor. Böylece bilgi merkezlerinde şifrelenmiş bellekler ile sanal makinelerin oluşturulması daha kolay ülkü gelecek.

 

AMD yeni EPYC işlemcileri için pek fazla ortağı ile işbirliği halinde. HPE, Dell EMC, Microsoft gibi teknoloji devlerinin yakın zamanda EPYC trendine katılacağı varsayım ediliyor. 

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir