Kapat
AMD bombayı patlattı: 16 çekirdekli Ryzen işlemci 999$'a geliyor
Donanım 0

AMD bombayı patlattı: 16 çekirdekli Ryzen işlemci 999$’a geliyor

 

 
Ryzen işlemci ailesiyle bilgisayar dünyasında dengeleri daha alçak üst eden AMD, merakla beklediğimiz Ryzen Threadripper işlemci ailesi için son hazırlıklarını yapıyor. Görünen o fakat Ağustos ayı ayrıca AMD ayrıca de biz donanım tutkunları için son derece heyecanlı ve bir pek keyifli geçecek. Bugün paylaşılan resmi bilgilere göre Threadripper işlemciler gelecek ay başında piyasaya çıkıyor.
 
 
 
AMD’nin HEDT yani yüksek performanslı masaüstü platformu için geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi birincil etapta iki modelle temsil edilecek. Bunlardan ilki, Threadripper 1920X olacak. AMD’nin 12 çekirdek ve 24 izlek desteği sunan işlemcisi, Intel’in 10 çekirdek Core i9-7900X işlemcisine raikp olacak. Standart olarak 3.5GHz’de çalışan ve Turbo ile 4GHz’e çıkabilen işlemci, AMD’nin Cinebench R15 skoruna tarafından rakibini ~ %10 farkla geçmeyi başarıyor. AMD’nin 12 çekirdekli işlemcisi için belirlenen satış fiyatı ise 799$, yani rakibinden tam 200$ ucuz.
 
 
Gelelim 16 çekirdek ve 32 izlek desteği sunan Threadripper 1950X işlemcisine. Standart olarak 3.4GHz’de çalışan ve Turbo ile 4GHz’e çıkabilen işlemci, Intel Core i9-7900 ile aynı fiyata yani 999$’a satılacak. AMD’nin deneme sonuçlarına göre Cinebench R15 çok çekirdek testinde rakibinden %50 daha seri olmayı başarıyor. Kaldı ancak benzer fiyat seviyesinde AMD’nin %60 daha fazla çekirdek verdiğini bir de bunu 64 adet PCIe hattı ile zenginleştirdiğini anekdot düşmek isterim. 32MB L3 belleğe sahip olan işlemciler, dört kanal DDR4 bellek desteği sunuyor.
 
 
Çok çekirdek performansına gereklilik duyan uygulamalar için Threadripper işlemciler pazara harikulade bir hareketlilik getirecek. Yeni işlemciler için AMD tarafı yeni bir anakart platformu da hazırladı. Kullanıcılar bu işlemcilerle birlikte X399 anakart ta satın almaları gerekecek. TDP seviyesine göre akışkan soğutma ile daha yüksek verimlilik sunacak gibi görünen işlemcileri merakla bekliyoruz, bakalım Intel tarafı bu hamleye nasıl bir karşılık verecek?
 
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir