Kapat
AMD 2. çeyreğin finansal raporunu yayınladı
Donanım 0

AMD 2. çeyreğin finansal raporunu yayınladı

 

ABD’li sanki iletken üreticisi AMD geride bıraktığımız parasal çeyreğin raporlarını yayınladı. Raporlar işyeri bakımından oldukça umut vadedici nitelikte. Bilhassa de son zamanların popüler işlemci ailesi Ryzen modellerinin gelişmeye katkısı epeyce büyük.

Rakamlar

 
Rapora kadar teknoloji devi ilk çeyrekteki 984 milyon dolarlık kazancını 1.22 milyar dolara yükseltmiş. Geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde ise bu sayı 1.03 milyar dolar olarak kayda geçmiş. bununla birlikte firmanın kaybı halen devam etmekte ama zararda ciddi miktarda bir azalma mevcut. Birinci çeyrekte net kayıp 73 milyon olarak ölçülürken ikinci çeyrekte bu değerinde 16 milyona düşmüş.
 
Keza Bkz.Referans tasarım RX Vega kartı görüntülendi
 

İşlemci ve ekran kartı bölümü 

 
Bu değerlere etki eden grafik kartı-işlemci tarafıyla kurumsal, gömülü sistemler ve yarı özelleştirilmiş SoC üretimlerine bakacak olursak, AMD’nin işlemci ve grafik kartı kanadı bu yılın birincil çeyreğindeki 15 milyonluk zarardan kurtularak 7 milyon net kazanç elde etmiş. Burada hali hazırdaki Ryzen işlemcilerin etkisi açıkça görülmekte.
 

 
öte yandan 2016’nın yine aynı çeyreğine kıyasla %51’lik kazanç artışı yakalanmış. aynı zamanda geçtiğimiz yılın yeniden 2. çeyreğinde net kaybın 81 milyon seviyesinde olduğunu da eklersek firmanın ne denli bir toparlanma sürecine girdiğini daha net görebiliriz.
 
Ayrıca Bkz.Nvidia CEO’sundan suni zeka araştırmacılarına Tesla V100 hızlandırıcısı
 

 
Ne eyvah ki EPYC işlemcilerinin de dahil olduğu gömülü sistemler ve kurumsal çözümlerin yer aldığı tarafta benzer tablo bizi karşılamıyor. Her ne değin zarar olmasa da gelirlerde bir düşüş var. Buradaki esas etkenin sanki özelleştirilmiş SoC pazarındaki yavaşlama olduğu düşünülüyor.
 

Xbox One X ve EPYC

 

Rakamsal olarak geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 592 milyon dolar kazanç elde edilirken bu sene %5 düşüş yaşanarak 563 milyon seviyesine inilmiş. Buna karşın EPYC işlemcilerinin tamamen yaygınlaşması ve Xbox One X satışları ile birlikte bu dalda da iyileşme kuvvetle mümkün olarak değerlendiriliyor.

Firmayı neler bekliyor

 
 
Evet, rakamlar umut vadeden nitelikte lakin gerçi firma kan kaybetmeye devam ediyor. Tablonun da gösterdiği üzere AMD’nin Intel’in karşısında yavaş yavaş rekabetçi konuma geldiği oldukça net. Grafik kartı tarafındaysa Polaris firmayı oldukça mutlu etmiş oysa bilhassa de Nvidia’nın yakında olacak olan Volta mimarisi düşünüldüğünde ekran kartı pazarında firmayı sert bir rüzgar bekliyor. Eğer RX Vega kartlar HBM 2 belleklere karşın gösterişli bir fiyatla gelirse orta-üst segmentte AMD etkili bir seçenek olabilir. İlerleyen günlerde gelişmeleri her zaman birlikte takip ediyor olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir