Kapat
Amazon’dan alınan Ryzen işlemci sahte çıktı
Donanım 0

Amazon’dan alınan Ryzen işlemci sahte çıktı

 

AMD’nin yeni Ryzen işlemcileri oyuncular göre oldukça sık bir şekilde seçim edilmekte. Son gelen haberlerde ise işlemcilerin sahtesinin satıldığına yer verildi.

Reddit forumlarından 2 kullanıcının karşılaştığı sorun Amazon üzerinden satın alınan ve satıcının Amazonun kendisi olduğu ürünlerde yaşanmış. Kullanıcıların raporuna kadar aldıkları işlemci paketi normal paketle aynı lakin belli başlı sürpriz paketin içerisinden çıkmış.

Wraith soğutucu yerine Pentium 4 soğutucusu

 
 
Kutunun içerisinden meydana çıkan soğutucu Ryzen R7 1700 modelinin yanına gelmesi gereken Wraith soğutucu yerine tahminlere tarafından bir Pentium 4 işlemcisinin stok soğutucusu. Ayrıca soğutucunun üstünde bir çok çizik de mevcut. Hatta minik bir araştırmayla çözümün aynısını Google’dan bulmak son derece kolay. görünüşe göre model eski 478 soket işlemcilerle kullanılan bir çözüm.
Ayrıca Bkz.İki Ryzen 3 işlemcisinin fiyatı sızdırıldı
 

Yongaya geçecek olursak burada da rahatlıkla anlaşılabilecek detaylar mevcut. Ilk Kez kutudan çıkan işlemci LGA pin tasarımına sahip bir yonga oysa AMD’nin Ryzen modelleri PGA tasarımına sahip. aynı zamanda ısı distribütör tarafında da AMD’nin çözümlerinin üzeri adamakıllı düz bir yapıdayken laf konusu yonganın yüzeyi merdivenimsi hatlara sahip. Buradan bir Intel modeli olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Celeron çıktı!

 

Sahte ürünü kutuya yerleştiren birey keza yonganın üzerine Ryzen işlemci izlenimi veren bir sticker yapıştırmayı da ihmalkârlık etmemiş. Merak edenler için söyleyelim, tam model ismi bilinmese de işlemci 2.9 GHz’de çalışan bir Celeron yongası. İşlemci tahminimizce Intel Celeron D 340 yongası olabilir.

Peki durumun sorumlusu kim? Akıllara birincil gelen bu sorunun cevabı şu anlık bütün bilinmese de sorunun Amazon’un Fulfillment adını verdiği satmak modelinden kaynaklandığı düşünülüyor. görünürde bir satıcı Amazon’a bu sahte işlemcileri satmış, sonrasında da Amazon’un yetkilileri dikkat etmemiş olacak oysa işlemci kullanıcıya dek ulaşabilmiş.
 

Sanki daha önce yaşanmıştı

Diğer bir ihtimalle ise bir Ryzen işlemcisi alan kullanıcı işlemciyi ve kutu içeriğini alıp içerisine Ryzen yongasıyla benzer boyutlarda olan bir model koyup firmaya iade etmiş olabilir. Daha önce de benzer olaylar olmuştu. Örneğin EVGA’nın GTX 1080 çözümlerinden birini alan kullanıcı tekrar EVGA’nın GTX 780 modeline yeni aldığı kartın soğutucusunu takarak eski kartı iade etmiş böylece bir tane daha GTX 1080 elde etmişti.
 
Keza Bkz.Toshiba bellek bölümünü satış için Western Digital davasını bekliyor

İlk aldığı kartı da elindeki bir değişken soğutma çözümüyle çalıştıran kişi neticede 2 GTX 1080 sahibi olmuştu. Bunun sebebi olarak firmanın bir kaç nesil az daha benzer soğutma çözümünü kullanması dolayısıyla yeni modellerin soğutucusunun rahatlıkla eski kartlarla da kullanılabilmesi gösteriliyor.

Son olarak konuya geri dönersek, Amazon’dan Ryzen işlemci almayı planlayan kullanıcıların bir süreliğine beklemesinde fayda var zira sahte ürünler bir kaç tane ile sınırlı olmayabilir. Olur Ya bir parti mahsul bu şekilde gelmiş ve stoktaki ürünlerle karışmış olabilir. Sorun çıksa da yaşanan olayda olduğu gibi Amazon müşterilerini tekrar zor durumda bırakmamış fakat tedbirli olmakta avantaj var. Olasılıkla sorun kısa süre içerisinde çözülecektir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir