Kapat
Haberler 0

Amazon kendi kargo şirketini kurmaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyük e-ticaret platformları arasında yer alan Amazon, sipariş edilen ürünleri müşterilerine teslim etmek için kendi kargo şirketini kurmayı planlıyor. Sipariş aşamasından teslimata kadar yaşanan süreci daha etkin bir şekilde yönetmeyi hedefleyen perakende devi, bu yıl içerisinde kendi özel kargo teşkilatını kurmak için çalışmalara başladı bile.

Amazon kargo şirketleriyle yarışacak

Wall Street Journal gazetesinde çıkan habere göre Amazon, ABD ve çoğu Avrupa ülkesinde aktif olan UPS ve FedEx gibi kargo şirketleriyle boy ölçüşmeye çalışacak. Buna göre ürünlerini Amazon’da satışa çıkaran mağazalar, başka kargo firmalarıyla anlaşmaktansa doğrudan Amazon’un kargo şirketiyle işbirliğine gidecek.

Aslında Amazon’un kendi kargo şirketini kuracağı iddiaları pek de yeni sayılmaz. Ancak bu kez durum ciddi. Amazon gözünü karartıp başlangıçta sınırlı şehirde hizmet verecek olsa da kendi kargo teşkilatını oluşturmak için kolları sıvadı.

Sınırlı sayıda şehirle işe başlıyor

İlk etapta yalnızca İngiltere’nin başkenti Londra ve ABD’nin Los Angeles şehrinde faaliyet göstermesi planlanan Amazon’un kargo şirketi, kısa süre içinde büyük depolarının bulunduğu şehirlere de açılım yapacak. Bu hizmete de “Shipping With Amazon“, yani “Amazon’la Kargolama” adı verilecek.

Sıradan kargo şirketlerinin aksine daha hızlı ve ucuz bir teslimat deneyimi yaşatmayı vaat eden Amazon‘un bunda ne denli başarılı olacağını ise zaman gösterecek. Ancak sırf giderlerden kısmak için bile Amazon‘un böyle bir yapılanmaya gitmesi takdire şayan.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir