Kapat
Adobe sonunda Flash Player'ın ölüm tarihini açıkladı
İnternet 0

Adobe sonunda Flash Player’ın ölüm tarihini açıkladı

Adobe, Windows işletim sistemi de dahil almak üzere fazla sayıda ürünü etkileyebilecek tarihi bir kararla 2020 yılı sonunda Flash Player’ın fişinin çekileceğini duyurdu.
 
Flash hala dünya genelinde yaygın olarak kabul görse de HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık standartların kullanımının süratli bir şekilde artmasıyla birlikte Adobe, Flash Player‘ın kullanımdan kaldırılmasının rasyonel olduğunu düşünüyor.
 
Şirket yaptığı açıklamada bu süreci olabildiğince sorunsuz atlatmak için Apple, Microsoft, Facebook, Mozilla ve Google gibi teknoloji ortaklarıyla işbirliği yaparak Flash’ın başvuru ömrünü sona erdirmeyi planadığını söyledi.
 

Elveda Flash Player

Flash Player, içerdiği güvenlik açıklarıyla günümüzün modern çözümlerine entegre edilmiş en savunmasız yazılımlardan biri haline gelmişti. Öyle oysa birçok popüler web tarayıcısı flash desteğini sonlandırarak HTML5‘i varsayılan standart haline getirmeye başladı.
 

Keza Bkz.The Sims 4, Kasım ayında Xbox One’a geliyor

Adobe, tarayıcılar ve işletim sistemleri için emniyet yamalarını 2020 yılının sonuna kadar sunmaya devam edeceğini oysa bu tarhite herkesin alternatif çözümlere geçişini tamamlamış olması gerektiğini söyledi.
 
Microsoft zaten 2020 yılının ardına kadar Flash Player’ı Windows işletim sistemi ve tarayıcılarından kaldıracağını açıklamıştı. Aynı önlemler Adobe’un kararından etkilenen öteki şirketler tarafından da hayata geçirilecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir