Kapat
Genel 0

AdGuard Research Şirketinden Kötü Haber !

Geçtigimiz günlerde yapilan açiklamalarda Adguard firmasinin 20 milyondan fazla insanın Google Chrome kullanıcısının sahte reklam engelleme uzantılarının indirilmesi ve yüklenmesi için kandirildigini dile getirdi.

Adguard

Araştirmalara göre uzantılar hackerların kötü niyetli programlara gömdügü kodlar kullanıcıların haberi olmadan  çaliştrilarak engelleyicileri klonladiklari öngörülüyor. ”Adblock plus premium” ve ”Adguard hardline” gibi popüler uzantılara benzer isimler kullanarak aramalarda daha üst sıralarda yer almaları ve kullanicilari ünlü markalardan ek teklifler almalari için aldatmaya çalişiyorlar.

Adguard’ın inceledigi beş sahte uzantı nedeniyle, Popüler olanlardan 30.000 kez indirilen program şirkette çalişanlarin dikkatiyle virüsü silmeyi başardilar. Bir digeri ise habersiz kullanicilar tarafından 10 milyondan fazla kez yakalandi.Toplamda, beş sahte uzantinin 20 milyondan fazla tarayiciya kurulmuş oldukları tespit edildi.

Adguard

Şirket, Google ile ticari marka şikayetlerinin gönderilmesini engellemek dişinda bu sahtekarliklar hakkında çok fazla bir şey yapamayacagini söylüyor. Ancak,  binlerce kişi için hala kötü amaçlı yazılımlar indirilebilinir durumdalar. Adguard, sahte uzantılardan Google’ı haberdar etti ve bugün itibariyle Chrome Web mağazası’ndan kaldırıldı.

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir