Kapat
ADATA SU800 Ultimate incelemesi "Segmentinde F/P'si en iyi SSD"
Donanım 0

ADATA SU800 Ultimate incelemesi “Segmentinde F/P’si en iyi SSD”

 
Mavi parlak, esas özelliklerinin vurgulandığı kutudaki QR kodlarıyla ürünü tescil ettirip garanti durumunu sorgulayabiliyor, SSD’ye kaç TB bilgi yazılmış, kaç derecede çalışıyor gibi istatistikleri izleyebileceğiniz, firmware güncellemesi, sistem optimizasyonu veya tehlikesiz temizlik yapabileceğiniz SSD Toolbox yazılımını indirebiliyorsunuz. HDD’den SSD’ye geçecekler olanlar da ürünün garanti kodunu girip Acronis True Image HD 2015 yazılımı için mahsul anahtarı elde edebiliyorlar, ekstra masraf ve hangi yazılımla neyle yapayım derdinden kurtarmış.
 
Kutudan SSD’nin kendisi, garanti belgesi ancak ürün rakipleriyle benzer şekilde 3 yıl garantili ve 9.5mm yuvalarda boşta kalmaması için 2.5mm’lik bir uyarlayıcı çıkıyor.
 
10.4cm uzunluğunda, 6.9cm eninde ve 7mm kalınlığında bir SSD, keza formu hem de günlük kullanımda 0.65W tüketimiyle dizüstülerde kullanılmaya uygun. 6GB/saniye destekli Sata arayüzünü kullandığını ekleyeyim.
 
 
Bütün adıyla A-Bilgi SU800 Ultimate gerçekte TLC bazlı bir SSD, ama 3D Nand üretim mimarisiyle planar, yani iki boyutlu mimariye kıyasla gigabyte başına maliyeti, enerji tüketimi azaltılırken güvenilirliği ve okuma/yazma hızı arttırılmış oluyor; Planar Nand’lar için yolun sonu göründü desem yeridir.
 
128/256/512 ve 1TB seçenekleriyle gelen SU800’ün elimizdeki 512GB olanı için 400TB yazma ömrü biçilmiş, çoğu TLC’li rakibinden sıradan 100-150TB daha yüksek. Uzun vadeli başvuru deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla çoğu süre bu değeri ikiye katlayabiliyorsunuz, birazcık şanslıysanız eğer bu değer birkaç petabyte’ı bile bulabiliyor. Günde 100GB yazdığınızı varsaysak bile düz hesapla ortaya 10 sene gibi bir zaman çıkıyor.
 
 
Micron üretimi 384 gigabit birinci cins 6 3D Nand yongasıyla TLC bazlı rakiplerinden ortalama %35-40 daha dayanıklı olmasında 3D Nand imal mimarisinin rolü var, ama büyük pay LDPC ECC Engine, yani düşük yoğunluk parite hata kontrolü yapan motorda, bu rakibi SSD’lerde birebir karşılaştığımız bir şey değil, ayırıcı niteliklerinden. Kontrolcü tarafında SLC önbellekleme algoritmalı Silicon Motion SMI 2258G 4 kanal kontrolcü ve Nanya 256MB DDR3 önbellek var.
 
Sürat testlerine geçelim, kağıt üzerinde 560MB/saniye okuma ve 520MB/saniyeye kadar yazma hızı belirtilmiş.
Crystalmark’ta birbirini izleyen 32 sıra 1 izlekli testte kağıtüstü skorları elde edebildim, jurnal kullanımda daha etkili sıralı okuma ve yazma hızları segmentinden beklenecek seviyede, aynı şekilde 3D Nand’lı lakin kontrolcüsü farklı Crucial MX300’den ve Planar TLC’li Samsung Evo 750’den bilhassa seri ve 4K testinde okuma hızı anlamında daha başarılı, yazmada birazcık daha yavaş.
AS SSD Benchmark’ta da benzer bir durum var, erişim süreleri anlamında Crucial MX300’dan daha iyi, Evo 750’nin birazcık arkasından.
 
Anvil Storage Utilities’te yeniden okuma hızı anlamında segmenti rakiplerinden üstün, yazma ve erişim hızında küçük farkla geriden geldi SU800, IOPS hızlarını da tablodan görebilirsiniz.
 
Son olarak ATTO Disk Benchmark, skorlar gayet iyi görünmekle beraber okuma hızında yeniden belirgin avantaj var.
Isı anlamında durumlar nasıl peki? Boşta 42, Adobe Premiere’de çalışırken 50 derece sularında gezdi, şekillendirme sırasında fakat en fazla öyle ısınıyor, 67 dereceye ulaştı, 67 derecede zeka ısıya tabi bir hız düşüşü olmadı, biçimlendirme haricindeki bütün yük durumlarda 50 derece sularında kaldı her zaman.
 
Windows’un açılış hızı, Adobe Premiere ve Photoshop’taki deneyimim, tümü bir mekanik diskle karşılaştırıldığında apayrı dünyalar diyebileceğim değin farklı, ofis bilgisayarımda 4K videoları derin etki bırakmak için 1 yıldır yeniden A-Veri SP550 serisini ki tekrar TLC’li, SMI kontrolcülü ve LPDC ECC’li SSD’dir kullandığımı da belirteyim.
 
A-Bilgi SU800 serisi 3D Nand imal mimarisi, SLC önbellekleme ve özellikle düşük yoğunluk parite kusur yoklama motoruyla 400TBW, yani 400TB yazma ömrüyle ile rakipleri arasında önemli farkla en dirençli SSD’lerden biri olmuş. 3D Nand’in tüketici tarafındaki en hoş artısı da düşük fiyatları beraberinde getirebilmesi, 128 ve 256GB versiyonları rakipleri arasında keza yazma ömrü daha yüksek hem de daha uygun fiyatlı. M2 formundaki 512GB sürümü de benzer şekilde rakiplerinden ortalama 100-150 lira daha ucuz.
 
 
Uzun lafın kısası, A-Bilgi’nın 3D Nand üretim mimarili SU800 SSD’leri Türkiye’den alabileceğiniz, fiyat/performansı hayli yüksek ve dirençli SSD’ler olmuşlar. Kanımca tavsiye ediyorum, 1TB sürümü ülkemize gelirse eğer bir tane edineceğim gibi görünüyor.
 
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir