Kapat
Android 0

2017’de 3.9 milyon Pixel modeli satıldı

IDC isimli araştırma firması, Google’ın geliştirip piyasaya sürdüğü Pixel akıllı telefon modelleriyle ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Google, 2017’de bir önceki yıla kıyasla satışlarını ikiye katlamayı başardı.

İlk nesil Pixel telefonları da sayarsak 2017 yılında satılan Pixel telefon adedi tam 3.9 milyona ulaştı. Bu rakamlar gerçekten çok yüksek olsa da Google halen daha akıllı telefon pazarındaki pastanın çok az bir kısmını elinde tutuyor. Öyle ki Google, halen daha Apple ve Samsung’un yanı sıra Xiaomi gibi dev üreticilerin bayağı gerisinde.

Nexus gitti, Pixel geldi

2016 yılında Google daha önce piyasaya sürmüş olduğu Nexus modellerini geliştirmeyi iptal ederek Pixel ailesini tanıttı. Sadece yazılım tarafıyla değil, yeni modellerin donanım alanıyla da özel olarak ilgilenen Google bu sayede Pixel telefonları çok iyi bir yere getirmeyi de başarmış oldu.

Özellikle ikinci nesil Pixel modellerinde Google kendine özel bir fotoğraf işleme sensörü geliştirip müşterilerin kullanımına sundu. Bu da cihazların satışını etkileyen en önemli etkenler arasında yer aldı.

Google kendi işlemcisini geliştirmeye çalışıyor

Bugüne dek Pixel telefonları özellikle kamera bakımından birçok olumlu geri dönüş almayı başardı. Gelecekte ise Google’ın nihai hedefi, tıpkı Apple gibi kendi işlemci modelini geliştirmek. Bunu ne kadar süre içinde gerçekleştirebileceği ise merak konusu. Ancak bu kesinlikle mümkün ve artık boş bir hayal değil.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir